İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uygur Türkleri kardeşlerine yardım etmek için can atıyor

Uygur Türklerinden 500’ü aşkın gönüllü deprem bölgesine gitti. Farklı Uygur STK’ları tarafından birçok il ve ilçede her gün 10 bine yakın kişiye yemek dağıtıldı. Dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan Uygur Türkleri, deprem bölgeleri için seferber oldu.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve Türkiye’de 10 ili derin etkileyen depremden sonra Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri afet bölgelerine giderek depremzedeler ve diğer yardım ekiplerine destek oldu. Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan Uygur Türkleri de deprem için seferber oldu, bağış ve yardım malzemeleri gönderdi ve kampanyalar başlattı.

YÜZLERCE UYGUR GÖNÜLLÜ AFET BÖLGELERİNDE ÇALIŞTI

Farklı Uygur STK’lardan en az 500 Uygur Türkü, gönüllü olarak deprem bölgelerine gitti. Arama- kurtarma ve nakliyat-dağıtma çalışmalarına yardım etti. Afetzedeler ve bölgede yardım için bulunan kişiler için yemek pişirdi.

Doğu Türkistan STK’lar Birliğine bağlı Mavi Hilal İnsani Yardım Vakfı ve Yeni Nesil Hareketinin organize ettiği yüzlerce kişiden oluşan yardım ekibi Kahramanmaraş ve Hatay’da yardımlarda bulundu.

İli meşrep Uygur vakfı, doğu Türkistanlılar federasyonu, Uygur İlim Marifet Vakfı, Uygur Mahalle Projesi, Uygur Hak Arama ve Adalet Derneği tarafından organize edilen, Uygur Türklerinden oluşan bir yardım ekibi, Hatay İskenderun’da yardım faaliyetlerinde bulundu.

Doğu Türkistan Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının organize ettiği Kayseri’de yaşayan Uygurlardan oluşan bir grup Kahramanmaraş’ta yardım faaliyetlerini sürdürdü.

Antalya’da yaşan Uygur Türklerinden oluşan 40 kişilik bir grup, Hatay’da yardım çalışmaları için katkılarda bulundu.

UYGUR EKİBİ ENKAZ ALTINDAN 2 KİŞİYİ KURTARDI

Kayseri’den kurtarma çalışmalarına katılan Muhammed ve Osmancan isimli iki Uygur, Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde enkazın altında kalan 2 kişiyi kurtardı.

UGUR TÜRKLERİ HERGÜN BİNLERCE KİŞİLİK UYGUR PİLAVI DAĞITILDI

Uygur Türkleri, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye gibi farklı illerde depremzedelere ve bölgede yardım için bulunan kişilere her gün en az 10 bin kişilik Uygur pilavı başta olmak üzere sıcak yemekler dağıttı.

Doğu Türkistan STK’lar Birliğine bağlı gönüllü grup, Kahramanmaraş’ta her gün 4 bin-5 bin kişiye yemek dağıttı. İli meşrep Uygur vakfı öncülüğündeki STK’lar Hatay’ın Iskenderun ilçesinde her gün 2000 kişilik Uygur pilavı dağıttı. Kayseride yaşayan Uygurlardan oluşan afet yardım ekibi, her gün 1.500-2.000 kişilik Uygur pilavı dağıttı. Bunların dışında Antalya’dan Hatay’a gelen grup, Osmaniye’deki Uygurlar ve başka birçok Uygur ekibi her gün depremzedeler ve yardım ekipleri için yemekler pişirdi.

UYGURLARDAN NAKİT VE MALZEME DESTEĞİ

Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan Uygur Türkleri ve STK’lar, depremzedelere yardım etmek için seferber oldu, para ve yardım malzemeleri gönderdi ve bağış kampanyalar başlattı.

Uygur iş adamı Kuzzat Altay, depremzedeler için şirketi adına yaptığı ve kampanya ile topladığı toplam 256,800 dolar bağışı Ahbap Derneği’ne gönderdi.

Dünya Uygur Kurultayı başta olmak üzere STK’lar toplantı düzenleyerek depremden etkilenenlere yardım etmek için bağış kampanyası başlatma kararı aldı. Katılımcılar arasında ilk adımda bireysel veya dernekler adına bir milyon liraya yakın bağış toplandı.

Seyit Tümtürk öncülüğünde kısa sürede bir milyon lira bağış toplandı ve gıda, tıbbi malzeme, kışlık giysi ve bebek ihtiyaçları satın alınıp, toplam üç kamyonda 60 ton yardım malzemesi Kahramanmaraş’a götürülerek depremden etkilenen insanlara dağıtıldı.

İli Maşrep Vakfı 120.000 TL, gönüllü grubu ve Uygur cemaati oluşturma grubu 130.000 TL değerinde yardım dağıttı.

ABD Virginia eyaletindeki Uygur dernekler topladığı 10 dolar bağışı Türkiye konsolosluğuna ulaştırdı.

Doğu Türkistan Nazugum Kültür ve Aile Derneği ile Hira Vakfı, afetten etkilenen bölgelerdeki halkın ihtiyaçları için kıyafet dikmeyi sürdürüyor. Kışlık kıyafetler, battaniyeler ve çorap başta olmak üzere 3 tondan fazla ihtiyaç malzemelerinin Afet bölgelerine gönderilmek üzere İstanbul Göç İdaresine teslim edildi.

Uygur tandırcılar (fırıncılar), afet bölgesine en çok ihtiyaç duyulan gıda yardımı göndermek için gece uyumadan 2 bin adet nan (ekmek) pişirdi.

Katar’da yaşayan Uygur Türkleri depremzedeler için çok sayıda yorgan gönderdi.

Uygur şirketi Bayı Group, deprem bölgelerine çok sayıda içecek ve diğer gıda malzemeleri gönderdi.

Türkiye Tek Yürek kampanyası kapsamında Uygur Türkleri adına, Dünya Uygur Kurultayı öncülüğünde toplanan 1 Milyon TL, Doğu Türkistan STK’lar birliği tarafından 1 Milyon TL ve Doğu Türkistanlılar federasyonu tarafında 100 Bin TL bağış yapıldı. Doğu Türkistan STK’lar birliği ayrıca 7 milyon liralık insani yardım desteğini deprem bölgesine ulaştıracağını söyledi.

UYGUR TÜRKLERİNDEN KAN BAĞIŞI SEFERBERLİĞİ

Dünya Uygur Kurultayı Vakfı, depremde yaralananlara destek mahiyetinde Uygur Türklerini Kızılay Merkezleri veya ilgili sağlık kurumlarına giderek kan bağışı yapmaya çağırdı. Kendileri öncülük ederek kan bağışında bulundu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir