İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uygur gönüllüler deprem bölgesinde …

Türkiye’de yaşayan Uygurlar, deprem bölgesinde yardım çalışmalarına gönüllü olarak katılıyor. Uygur dernekleri afet bölgelerine ihtiyaç duyulan malzemeler hazırlamak ve ulaştırmak için tüm imkanlarıyla çalışıyor.

Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri vefa borcunu ödemeye çalışıyor. Uluslararası Doğu Türkistan SKT’lar birliği öncülüğünde, Türkiye’de yaşayan Uygurdan oluşan bir ekip gönüllü olarak deprem bölgesinde yardım çalışmalarını sürdürüyor.

7 Şubat Kahramanmaraş ve Hatay’a ulaşan gönüllüler, üç gruba ayrılarak yardım faaliyetlerini devam ediyor. Bi grup yardım malzemelerini ihtiyaçlılara ulaştırmaktan sorumlu, bir grup depremzedeler ve yardıma gelenler için yemek hazırlıyor, bir grup ise bölgedeki AFAD çalışanlarına yardımcı oluyor.

DEPREM BÖLGESİ İÇİN KIYAFET VE YİYECEK HAZIRLIYORLAR

Uygur STK’lardan Doğu Türkistan Nuzugum Kültür ve Ailesi Derneği ile Hira Vakfı, Türkiye’de afetten etkilenen bölgelerdeki halkın ihtiyaçları için kıyafet dikmeye başladı. Kadınların kışlık kıyafetler, battaniyeler, çoraplar hazırlayacaklar.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar birliği ve Mavi Ay İnsani Yardım Derneği aracılığıyla Uygurlar arasında toplanan 3 tondan fazla battaniye ve başka malzemeler Kahramanmaraş’a gönderildi.

Uygur tandırcılar (fırıncılar), afet bölgesine en çok ihtiyaç duyulan gıda yardımı göndermek için gece uyumadan 2 bin adet nan (ekmek) pişirdi. Ayrıca Uygur aşçılar da depremde yaralanan ve yardıma gelenler için yemek pişirmek üzere afet bölgesine yola çıktı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir