İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uygur araştırma önergesi, AK Parti ve MHP’nin oylarıyla yine reddedildi

Bugün TBMM’de Doğu Türkistan’daki soykırım gündeme geldi. İYİ Parti grubu tarafından verilen araştırma komisyonu kurulması önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla yine reddedildi.

Doğu Türkistan’daki ağır ve kitlesel insan haklan ihlallerinin araştırılıp aydınlatılması; kamuoyunun sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmesi; bu soruna yönelik çözüm yollarının geliştirilmesinde Türkiye’nin sağlayabileceği katkının belirlenmesi ve doğru politikaların oluşturulabilmesi amacıyla meclis araştırması açılması önergesi, İYİ parti milletvekili Aydın Sezgin ve İYİ parti grup başkanvekili Erhan Usta’nın imzasıyla 14 Ekim 2022 tarihinde TBMM’ye sunuldu.

İYİ Parti grup önerisi olarak verilen önerge, TBMM’de bugün 19 Ocak 2022 tarihinde oylama konuldu. Önerge oylama sonucunda İYİ Parti, HDP ve CHP’nin kabul, AK Parti ve MHP’nin red oylarıyla reddedildi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞl’NA

Çin Halk Cumhuriyeti yönetimi tarafından Doğu Türkistan’da uygulanan politikalar nedeniyle Uygur Türklerinin ve soydaşımız diğer Müslüman halkların yaşadığı sorunların tespiti; “Yeniden Eğitim Kampları” adı verilen toplama kampları uygulamasının araştırılması; soydaşlarımızın maruz kaldığı sistematik zulmün incelenmesi; bazı hükümetler ve çok sayıda akademik ve uluslararası sivil toplum faaliyetinde bulunan çevre tarafından soykırım veya insanlığa karşı suç olarak tarif edilen ağır ve kitlesel insan haklan ihlallerinin araştırılıp aydınlatılması; kamuoyunun sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmesi; bu soruna yönelik çözüm yollarının geliştirilmesinde Türkiye’nin sağlayabileceği katkının belirlenmesi ve doğru politikaların oluşturulabilmesi amacıyla Anayasa’nın 98. Maddesi ile TBMM İçtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz.

Önergenin tam metni yazının sonunda ektedir.

Yaş Türkistan Haber’in aktardığına göre mecliste şunlar konuşuldu:

SEZGİN: “BİR DEFA OLSUN UYGUR TÜRKLERİNE SAHİP ÇIKIN”

Mecliste İYİ Parti adına Aydin Sezgin konuşma yaptı. Sezgin “Zulüm gören soydaşlarımızla ilgili aktardığımız somut bilgilere ve çağrılarımıza cevaben iktidar, bizleri ABD’nin, Batı’nın oyununa düşmekle itham etti. İktidar, İslam İşbirliği Teşkilatına üye ülkelerin konuya dikkatini çekmekte de yetersiz kaldı” dedi.

TBMM’de komisyon kurulmasının vahim bir insani hukuk sorununun milletimizin infialinin ortaya konulması açısından da önemli olduğunu belirten Sezgin “Sizlerden bir defa olsun Uygur Türklerine sahici olarak sahip çıkma iradesini vurgulama yürekliliğini göstermenizi istiyoruz” şeklinde konuştu.

Sezgin ayrıca “Sayın Çavuşoğlu’nun 2022 yılı sonu konuşmasında Uygur Türklerinin kaderi ve totaliter Çin rejiminin tutumuna, İslam ülkelerinin sorun karşısındaki ilgisizliklerine dair ifadeleri ve konuya ayırdığı yer bizi elbette memnun etti” ifadelerini kullandı.

GERGERLİOĞLU: “NE ZAMAN UYGURLARIN SESİNİ DUYACAKSIN AKP, MHP”

Mecliste HDP grubu adına Ömer Faruk Gergerlioğlu konuştu. “Ne zaman Uygur Özerk Bölgesi’ndeki o mazlum insanların sesini duyacaksın AK PARTİ, MHP diyorum?” diye soru yönelten Gergerlioğlu, “Birleşmiş Milletlere göre 1 milyon, Uygur Türklerine göre 8 milyon kişi toplama kamplarında zulüm altında inliyor” ifadelerini kullandı.

Gergerlioğlu ayrıca “Sayın Erdoğan Çin’i ziyaret etti ve 50 milyar dolarlık bir ticaret anlaşması yapıldı ve Çin’deki toplama kamplarının ziyaret edileceği söylendi. Tam üç buçuk yıldır bu ziyaret gerçekleştirilmiyor. Neden mi? Tamamen duygusal arkadaşlar, tamamen duygusal” dedi.

ÖZKAN: DOĞU TÜRKİSTAN’DA İŞKENCE DAYANILMAZ HALE GELDİ

CHP Grubu adına Bursa Mv. Yüksel Özkan konuşma yaptı. Doğu Türkistan’da “terörizme karşı mücadele” adı altında Uygur Türklerine yapılan işkence, eziyet, baskı ve dayatmaların ne dayanılmaz bir hâle geldiğini vurgulayan Özkan, “Bulgaristan Türkleri Belene kamplarında bu dramı yaşarken TBMM’den dünyaya bu zulmün sonlandırılması için çağrıda bulunulmuştu. Uygur Türklerinin dramına AK PARTİ ve MHP ittifakı olarak hâlâ neden sessiz kalıyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

AKÇAY: “KONUNUN İSTİSMAR EDİLMESİ ZARAR GETİRİR”

MHP Grubu adına Grup başkanvekili Erkan Akçay konuştu. MHP olarak Doğu Türkistan Türklerinin daha 1940’lı yıllardan bu yana yaşadıkları zulüm, işkence ve baskılara karşı durduklarını, Başbuğun da Genel Başkanın da her zaman Doğu Türkistan Türklüğünün yanında olduğunu belirten Akçay, “Konunun istismar edilmesinin Doğu Türkistan Türklerine faydadan ziyade zarar getireceğine inanıyoruz çünkü korkunç bir zulüm, korkunç bir baskı. ABD bayrağının altında FETÖ kampanyalarıyla Doğu Türkistan’ın haklarının savunulamayacağını da düşünüyoruz.” dedi.

Erkan Akçay konuşmasında Aydin Sezgin’e hitaben “Perde arkasında Çin sermayesinin işlerinin takipçiliğini yapıp da Türkiye Büyük Millet Meclisinde “Çin Doğu Türkistan Türklerinin haklarını savunuyor.” görünmeyi de ayrıca bir ikiyüzlülük sayarım” ifadelerini kullandı.

ÖZDEMİR: “CUMHURBAŞKANIMIZ, HANGİ ZULME SESSİZ KALMIŞ?”

AK Parti adına Konya Mv.Prof.Dr. Hacı Ahmet Özdemir konuştu. “Çin’de yapılan zulmü Türkiye’deki ayrımcı, ayrılıkçı harekete karşı yapılan hareketi, alınan önlemleri; Çin’de, Çin’in Türkistan Türklerine karşı yaptığı zulümle kıyaslamak, abesle iştigalden başka bir şey değildir” ifadelerini kullanan Özdemir, “Sayın Cumhurbaşkanımız (Doğu Türkistan konusunda) sessiz kalır mı? Hangi zulme sessiz kalmış, hangi haksızlığa sessiz kalmış, hangi soydaşın hakkının savunması noktasında geri adım atmış, hangi dindaşımızın hakkının savunulması hakkında geri adım atmış?” şeklinde konuştu.

Özdemir “Cumhurbaşkanımız BM 77’nci Genel Kurulundaki hitaplarında Çin’in toprak bütünlüğüne, tek Çin anlayışına halel getirmeyecek şekilde, Müslüman Uygur Türklerinin temel hak ve özgürlüklerinin korunması hususunda hassasiyet gösterdiğimizi haykırmıştır” cümleleriyle konuşmasını sonlandırdı.

İYİ Parti grup önerisi olarak verilen önerge yapılan oylama sonucunda İYİ Parti, HDP ve CHP’nin kabul, AK Parti ve MHP’nin red oylarıyla reddedildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir