İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tutuklanan Uygurların Çocukları …

Doğu Türkistan’ın Hoten ili Lop İlçe yetkililerince 2000’den fazla Uygur çocuğu çok sıkıca yönetilmektedir. Her birinin ebeveynleri tekrar eğitim kamplarında tutukludur.

Doğu Türkistan’da ebeveynleri tutuklanan aileler çok yaygın biri duruma gelmiştir. Hatta o aileler, “çifte tutuklu aile” olarak ayrı bir terimle adlandırılır. Bu yıldan itibaren ailesinden ayrılmış çocukların sayısı keskin bir şekilde arttı.

Hükümet görevlilerinden alınan bilgilere göre, yetkililer yetim çocuklar için okullar açarak onlara Çinlileşme eğitimleri veriyorlar. Sadece lop ilçesinde “çifte tutuklu” olan ailelerden yaklaşık 2000 çocuk, özel kurulmuş olan kreş ve anaokullarına yerleştirilmiştir.

Bunlardan “Xinhua Aixin havale anaokulu” 1 ile 3 yaş arasındaki 150’den fazla çocuğu barındırıyor. “Yüdu Aixin” anaokulunda 3 ile 6 yaş arasındaki 500’den fazla çocuk yönetiliyor.

Alınan bilgilere göre, bu çocuklar tamamen kapalı bir ortamda yaşıyorlar. Genelde bu anaokulları- demir kapıları hep kilitli ve tüm duvarları demir telle izole edilmiş- aynı hapishane gibidir. Bu çocuklar çok nadiren dışarı oyun oynamaya çıkarılır, ancak anaokulu bahçesi içinde sınırlı hareket edebilirler. Her ayda sadece bir kere ebeveynleriyle görüntülü konuşabilirler. Her konuştuğunda çocukların çoğu çok üzülüp ağlarlar.

Lop İlçesi 3 nolu ilkokulda 900’den fazla 7 ile 16 yaş arasındaki öğrenciler var, genellikle Uygur çocuklarıdır. Bu okul da çok sıkı korunmaktadır, okul çevresi demir teller ve koruyucu duvarlarla izole edilmiştir. Yayaların yaklaşmaması için her iki taraftaki kaldırımlar engellerle kapatılmıştır. Okulun karşısındaki polis kabini vardır ve polis, gelip giden her aracı kontrol eder, çevre durumlarını gözlemler.

Kaynak: BitterWinter; Muhabir: Li Zaili; Tercüman: Leziyne

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir