İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BM’de Çin’in insan hakları sicili tartışılırken Uygur Türkleri soykırımı protesto etti

BM insan hakları ofisinde Çin’in insan hakları sicili üzerinde duruşma devam ederken, dünyanın her yerinden Cenevre’ye gelen Uygur Türkleri, Çin’in Doğu Türkistan’da Uyguladığı soykırım politikalarını protesto etti.

Cenevre’de bulunan BM insan hakları ofisinde 15 Şubat 2022 tarihinde, Çin aleyhinde hak savunucularının Tibetlilerin göçürülmesi, COVID-19, insan hakları savunucularına karşı misillemeler ve Hong Kong’da protestolara yol açan bir güvenlik yasası gibi konuları gündeme getirdiği iki günlük bir duruşma başladı.

Çin’in BM’deki Büyükelçisi Chen Xu ve Çin, Hong Kong ve Makao’dan gelen yaklaşık 40 kişiden oluşan bir heyet, BM Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Komitesi’nin insan hakları ihlalleriyle ilgili sorularıyla karşı karşıya kaldı.

Bu sırada, ofis binası önünde Dünya Uygur Kurultayı öncülüğünde dünyanın her yerinden gelen yüzlerce Uygur Türkü, toplama kampları uygurlamaları başta olmak üzere Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı soykırım politikalarını yüksek sesle protesto etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir