İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tanıklar, Norveç Parlamentosunda toplama kampları ve Uygur soykırımını anlattı

Doğu Türkistan’daki toplama kamplarından sağ kurtarılan tanıklar, Norveç Parlamentosunda kampların durumunu ve Uygur soykırımını anlattı.

Norveç Parlamentosunda 18 Ekim 2022 tarihinde gerçekleşen tanıklık duruşmasında, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarından sağ kurtarılan tanıklardan Gülbahar Hatipaci, Kalbinur Siddik, Ömer Bekri, Sayragül Savutbay ve avukat, yargıç Sir Geoffrey Nice ile Araştırmacı Dr. Adrian Zenz; kampların durumunu ve Uygur soykırımını anlattı.

İki buçuk saat devam eden tanık dinleme toplantısına dört partiden parlamento üyeleri ve diğer siyasiler katıldı. Kimi üyeler, Doğu Türkistan’daki durumların Parlamentoda gündemde tutacağı konusunda söz verdi.

Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlallerini “Soykırım” olarak tanıyan 8 ülkeden sonra Norveç parlamentosunun da bu girişimlerden sonra benzeri bir karar alnıması bekleniyor.

PARLAMENTO ÖNÜNDE GÖSTERİ DÜZENLENDİ

Parlamento önünde ise yüzlerce Uygur kaybolan akrabalarının resimleri ve Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini anlatan pankartları tutarak Çin’in Uygur soykırımına karşı gösteri düzenledi. Gösteri 17 ve 18 ekim iki gün devam etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir