İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’in Uygurlara uyguladığı soykırım BM’de konuşuldu

CAP Liberte de Conscience, Uygur Hareketi ve Uygur Araştırmaları Merkezi, BM İnsan Hakları Konseyinin 56. Olağan Oturumu sırasında gerçekleştirdikleri bir etkinlikte Çin’in Doğu Türkistanlılar üzerindeki soykırım politikasını dile getirdi.

Birleşmiş Milletler nezdinde danışmanlık statüsüne sahip olan, din ve inanç özgürlüğü haklarını savunan CAP Liberte de Conscience ile Uygur Hareketi ve Uygur Araştırmaları Merkezi, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyinin 56. Olağan Oturumu sırasında bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte insan hakları aktivistleri Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Türk halklarına yönelik uyguladığı soykırımına dikkat çekti.

ÇİN’İN SOYKIRIM POLİTİKASI ARTTI

İnsan hakları aktivistleri, sivil toplum örgütü (STK) temsilciler ve akademisyenler, Şi Cinping yönetimindeki Çin’in Doğu Türkistan topraklarında başta Uygur Türkleri olmak üzere Türk ve Müslüman halklara uyguladığı baskı politikasının arttığını dile getirdi. 

DOĞU TÜRKİSTAN’IN TARİHÎ YAPILARI YOK EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR!

Uygur Araştırmaları Merkezi Başkanı Abdulhakim İdris, 2014 yılından bu yana işgalci Çin’in Uygur ve Kazak Türklerini toplama kamplarına kapattığını, Doğu Türkistan’da ise tarihî yapıları, camileri ve kültürel zenginlikleri yok etmeyi amaçladığını vurgulayarak, Çin’in bu eylemlerini kınadı. İdris, “Çin Komünist Parti (ÇKP) rejimi 2017’de İslam’ı Çinlileştirme kapsamında ortadan kaldırılması gereken bir akıl hastalığı olarak nitelendirdi. Uygur gelenekleri Çin normlarına uymaya zorlanıyor ve İslamî unsurlar mimarilerinden siliniyor” dedi.

Uygur Hareketinin kurucusu ve İcra Direktörü Ruşen Abbas ise Çin’in sözde terörle mücadele kapsamında soykırım uyguladığının altını çizdi. Abbas, “1949 yılında ÇKP topraklarımızı ele geçirdi, zengin kaynaklara ve stratejik öneme sahip halkımıza baskı yapmaya başladı. Halkım ÇKP’nin terörle mücadele adı altında yürüttüğü soykırım politikalarına katlandı.” ifadelerini kullandı.

ABD’DEN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ SOYKIRIMIN DURDULMASI İÇİN ÇAĞRI

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri’nin BM İnsan Hakları Konseyi Büyükelçisi Michele Taylor“ABD, sürekli olarak Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine son vermesi çağrısında bulunmuştur.” diyerek keyfî olarak gözaltına alınan kişilerin derhâl serbest bırakılması, insan hakları ihllalerine son verilmesi gerektiğini vurguladı. Taylor bu eylemlerin uluslararası alanda suç teşkil ettiğini belirterek güçlü bir kınamada bulundu. 

Taylor konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Çin’i Doğu Türkistan’da keyfî olarak gözaltına alınan tüm bireyleri serbest bırakmaya, hem yurt içinde hem de yurt dışında taciz, gözetim ve tehditleri durdurmaya, kültür, dil, din veya inanç temelli ayrımcılığa son vermeye ve zorla asimilasyon politikalarını kaldırmaya çağırıyoruz. Ayrıca, Doğu Türkistan’da zorla çalıştırma, zorla evlendirme, doğum kontrolü, kısırlaştırma, kürtaj ve aileleri ayırma politikalarına son verilmesini talep ediyoruz.”

Kaynak: QHA

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir