İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Blinken: Uygurlara yönelik soykırım ve insanlığa karşı suçlar belgeleniyor

Blinken, Uluslararası Din Özgürlüğüne ilişkin rapor hakkındaki konuşmasında, Uygur soykırımına değindi: “Çin’in Uygurları suçsuz yere tutukladı, hapse attı ve toplama kamplarına kapattı” dedi.

ABD Dışişleri bakanı Antony Blinken, Uluslararası Din Özgürlüğüne ilişkin 2022 raporu hakkında 15 Mayıs 2023 tarihinde yaptığı konuşmasında, baskıcı ülkelerde durumunun daha da kötüye gittiğini söyledi. “Dünyanın birçok yerindeki hükümetler, işkence, dayak, kanunsuz gözetleme ve sözde yeniden eğitim kampları da dahil olmak üzere bir dizi yöntem kullanarak dini azınlıkları hedef almaya devam ediyor” dedi.

UYGURLARI SUÇSUZ YERE HAPSE VE TOPLAMA KAMPLARINA KAPATTI

Konuşmasında Çin Halk Cumhuriyetinin, çoğunluğu Müslüman olan Uygurları suçsuz yere tutukladığını, hapse attığını ve sözde yeniden eğitim kamplarına (toplama kamplarına) kapattığını dile getiren Bilinken”Çin, Birçoğu ÇHC’nin suistimallerinden yurtdışına kaçan Tibetli Budistler, Çinli Hristiyanlar ve Falun Gong uygulayıcılarına yönelik baskıya devam ediyorlar” dedi.

STK’LAR UYGURLARA YÖNELİK SOYKIRIMI BELGELİYOR

Dünyanın dört bir yanında vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları, genellikle hayati riskleri göze alarak bu eylemlere karşı koymak için harekete geçti. Uygur Hareketi ve Uygur İnsan Hakları Projesi gibi STK’lar, Çin’in Doğu Türkistan’da çoğunluğu Müslüman olan Uygurlara yönelik soykırımı ve insanlığa karşı suçları belgeliyor.

CESUR SAVUNUCULARIN YANINDA YER ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ

ABD’nin, din özgürlüğünün cesur savunucularının yanında yer almaya ve onları desteklemeye devam edeceğini belirten Blinken “Hakların saldırı altında olduğu ülkelerde hem alenen hem de doğrudan hükümet yetkilileriyle ilişkilerimizde din özgürlüğünü savunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ÇİN, UYGURLARIN CAMİLERİNİ, MEZARLIKLARINI YIKTI

Raporun vurguladığı ikinci bir temanın, kutsal mekanlara ve ibadet yerlerine erişim üzerindeki hükümet kısıtlamalarının artmasıyla ilgili olduğuna dikkat çeken Blinken, “Uygurlar, Çin hükumetinin camilerini veya mezarlıklarını yıkmasına veya başka bir amaca uygun hale getirmesine tanık oldu. Çin yetkilileri ayrıca Tibetli Budistlerin manastırlarını da yıkıyor ve rahip ve rahibeleri sürgüne gönderiyor” ifadelerini kullandı.

ABD, daha önce Pekin’in Uygurlara yönelik muamelesinin soykırım ve insanlığa karşı suç teşkil ettiğini belirlemiş ve 2022 yılındaki raporda zulmün istikrarlı bir şekilde devam ettiğini belirtmişti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir