İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Blinken: Çin, Uygurlara karşı soykırım ve insanlık suçlarını sürdürüyor

Anthony Blinkin, BM İnsan Hakları Konseyi 52. oturumunda, Çin’in Uygurlara soykırım ve insanlığa karşı suçları işlemeyi sürdürdüğünü dile getirdi. İnsan haklarını korumanın üye her devletin sorumluluğu olduğuna vurgu yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinkin, BM İnsan Hakları Konseyi’nin 52. oturumunun açılışı münasebetiyle yaptığı özel açıklamasında Çin’in Doğu Türkistan’da İnsanlığa Karşı Suçları ile  Uygurlara Soykırım uygulamalarını sürdürdüğünü dile getirdi.

Blinken’in açıklamasında Uygurlarla ilgili başlıca şu ifadeler yer alıyor:

Komünist Çin yönetimi, Doğu Türkistan’da (Xinjiang’da) yaşayan Uygurlar başta diğer müslüman Türk halklarına yönelik etnik soykırım ve insanlık suçlarını işlemeye devam ediyor.

ABD yönetimi olarak Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki Uygurlar ve diğer etnik Türk azınlıklara karşı devam eden soykırımı ve insanlığa karşı suçları yakından izliyoruz.

Doğu Türkistan’da Uygurların ve diğer Türk halkların kitlesel olarak tutuklanması, gizlice kaybedilmesi, temel insani hakları ile her türlü özgürlüklerinin keyfi olarak kısıtlanması ve yasaklanması, toplama kamplarına hapsettiği tutuklulara yönelik işkence ve cinsel taciz gibi her türlü baskı ve şiddetler uygulamaktadır.

Çin’in bölgede yaşayan ve etnik Çinili olmayan yerli halklara karşı şiddet dahil olmak üzere ciddi ve çeşitli baskılar ve ağır insan hakları ihlallerinin işlemekte olduğu BM İnsan hakları Komitesi başta bir çok kuruluşlarca gerçek bilgi, belge ve açık kanıtlarla raporlanmış ve açıklanmıştır.

“EVRENSEL İNSAN HAKLARI BİLDİRGESİ’NİN ACİLİYETİ ORTAYA ÇIKMAKTADIR”

Konuşmasında Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi’ne dikkat çeken Blinken “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Çin yönetiminin Uygurlara yönelik soykırımı ve İran rejiminin kendi halkına uyguladığı baskı dahil olmak üzere mevcut dünya durumundaki büyük değişiklikler göz önüne alındığında, İnsan Hakları Bildirgesi’nde verilen vaatlerin yerine getirilmesinin önemi ve aciliyeti ortaya çıkmaktadır. Bu baskı ve zulümlerin sonlandırılması Uluslararası barış ve güvenlik, kalkınma ve insan onuru için olmazsa olmaz ve gerekli değerlerdir” ifadelerini kullandı.

İNSAN HAKLARINI KORUMAK, HER DEVLETİN SORUMLULUĞUNDADIR”

Blinken, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk ve İnsan Hakları Konseyi Başkanı Vaclav Balek’in bizzat hazır bulundukları oturumda yaptığı konuşmada şunları da dile getiridi:

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi 75 yıl önce dünyanın dört bir yanından gelen uzmanlar tarafından titiz bir çalışma ve araştırmalar sonucu hazırlanmıştır. Çeşitli ülkeler ve milliyetlere mensup uzman ve hukukçuların uzun ve yorucu tartışmaları sonucu son şekli verilmiş ve açıklanmıştır. Bu nedenle insan hakları konusunda yapılacak vurgu veya uygulamalar herhangi bir ülkenin keyfine veya ideolojilerin prensip ve kurallarına göre asla yapılamaz.

Blinken ayrıca, “İnsan Hakları Bildirgesi’nin evrenselliğini sağlamak ve dünyanın herhangi bir yerinde insan haklarını korumak İnsan Hakları Konseyi’nin ve BM’ye üye her devletin sorumluluğundadır” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir