İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alman firması BASF, Uygurlara karşı hak ihlalleri raporu ardından bölgeden çekilme kararı aldı

Alman firması BASF, Doğu Türkistan’daki ortaklarının Uygurlara karşı hak ihlallerine karıştığıyla ilişkin iddiaların ardından bölgeden çekilme kararı aldığını açıkladı.

Alman kimya üreticisi BASF, 9 Şubat 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, Doğu Türkistan’daki ortak şirketiyle ilgili insan hakları ihlalleri iddialarına ilişkin raporların ardından, bölgedeki iki ortak girişiminden çekileceğini söyledi.

BASF, yaptığı açıklamada, “iç ve dış denetimler de dahil olmak üzere düzenli durum tespiti önlemlerinde iki ortak girişimde insan hakları ihlallerine ilişkin herhangi bir kanıt bulunmamasına rağmen” son raporların “BASF’in değerleriyle tutarsız faaliyetlere işaret ettiğini” söyledi.

The Guardian’ın haberine göre Pazartesi günü, dünyanın dört bir yanından bir grup politikacı mektup yazarak BASF’ı Çin’in kuzeybatısındaki devlet destekli insan hakları ihlallerine ilişkin yaygın raporların bulunduğu Doğu Türkistan’dan çekilmeye çağırmıştı.

Politikacıların mektubu, Alman medyasında BASF’nin Çinli ortak şirketi Xinjiang Markor Kimya Endüstrisi, diğer adıyla Markor Chemical tarafından istihdam edilen kişilerin, Uygur ve diğer Türk halklarını gözetlemek ve telkin etmek amaçlı hükümet girişiminin parçası olarak Uygur hanelerine yapılan ziyaret ve konaklamalarda Çinli devlet yetkililerine eşlik ettiğine dair haberlerin ardından geldi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir