İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD, Uygurları zorla çalıştıran 3 Çinli şirkete daha ithalat yasağı koydu

ABD, Uygurların zorla çalıştırılmasıyla bağlantılı olan Çinli şirketlere karşı ithalat kısıtlaması listesini sürekli genişletiyor. Bu sefer 3 şirkete daha ithalat yasağı koydu.

Amerika Birleşik Devletleri, Uygurları Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası kapsamında, Uygur Özerk Bölgesinde zorla çalıştırma ile ilişkili olduğu tespit edilen kuruluşlar listesine üç Çinli şirketi ekleyerek ithalat kısıtlamalarını genişletti.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), ayakkabı üreticisi Dongguan Oasis Shoes, elektrolitik alüminyum üreticisi Xinjiang Shenhuo Coal and Electricity ve gıda işleme şirketi Shandong (Rizhao) Meijia Group’un listeye dahil edildiğini duyurdu.

DHS, bu şirketlere konulan yasağın, zorla çalıştırma ile üretilen malların ABD pazarına girmesini önlemeye yönelik daha geniş bir çabanın parçası olduğunu vurguladı. Uygurları Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası’nın Tüzel Kişi Listesi’ne, ABD bugüne kadar, Doğu Türkistan’da devam eden soykırım ve zorla çalıştırmayla bağlantılı çok sayıda şirketi eklendi.

ABD’li yetkililer Uygurlar ve bölgedeki diğer topluluklar için çalışma kampları kurulduğuna inanıyor fakat Pekin bu durumu sürekli olarak reddediyor. Washington’daki Çin Büyükelçiliği, varlık listesindeki son güncellemeye ilişkin bir yanıt vermedi.

DHS’nin bu adımı, ABD’nin ticaret politikaları aracılığıyla insan hakları sorunlarını ele alma konusundaki kararlılığının devam ettiğine işaret ediyor.

Uygur Haber kaynağını belirtmeyi unutmayın!

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir