İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pakistan, Uygur aileleri Çin’e göndermekle tehdit ediyor

Pakistan’da BM mülteci kurumu tarafından kartları yenilenmeyen Uygurlar, polis ve istihbarat görevlileri tarafından Çin’e gönderilmekle tahdit ediliyor.

Pakistan’daki Uygur sığınmacı Niyaz Gafur, polis ve istihbarat görevlilerinin iki hafta önce evine gelip kendisinin ve ailesinin BM tarafından verilen mülteci kartlarını yenilemezlerse Çin’e geri gönderileceklerini söylediğini belirtti.

Pakistanlı yetkililer ayrıca, ülkede kalmalarına izin veren yasal belgeleri olmadığını söyleyerek, ailenin sekiz üyesini de tutuklamakla tehdit etti. 2016 yılında ailesiyle birlikte Pakistan’a sığınan 67 yaşındaki Niyaz, Pakistan’ın bu tutumundan çok endişe ediyor.

Aile Pakistan’a ayak bastıktan kısa bir süre sonra, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden (UNHCR) Çin’e geri gönderilmemesi gerektiğini bildiren mülteci kartı almıştı. Niyaz, Pakistanlı memurlara kartlarını mümkün olan en kısa sürede yenileteceğine dair güvence verdi ve memurlar ayrıldı.

“KİMSE BİZİ UMURSAMIYORLAR”

RFA’ya muhabirine, son zamanlarda UNHCR ofisine üç veya dört kez gittiğini anlatan Niyaz, “Mülteci kartı vermeyi durduklarını ve yeniden vermeye başladıklarında bizi arayacaklarını söylediler. Ama bizi aramadılar. İki yıl önce bize iyi davrandılar. Durumumuzu soruyorlardı ama artık kimse bizi umursamıyor” ifadelerini kullandı.

PAKİSTAN’DA YAŞAYAN DİĞER UYGUR TÜRKLERİ DE AYNI DURUMDA

Pakistan’da yaşayan diğer Uygur ailelerinin de aynı durumda olduğu ve bir kaç Uygur ailesinin daha polis ve istihbarat güçleri tarafından tehdit edildiği öğrenildi.

Pakistan polisinin neden bu Uygur aileleri tehdit ettiği veya yerel UNHCR ofislerinin neden mülteci kartlarını yenilemeyi durdurduğu belli değil. 

KARTLARI YENİLENDİ

Olaylar gündeme geldikten sonra BM teşkilatının Pakistan’daki ofisleri söz konusu Uygur ailelerinin mülteci kartlarını yeniledi ve Pakistan yargısı bu ailelerin sınır dışı edilmeyeceklerini söyledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir