İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Filistin Devlet Başkanı, Çin’in Uygur soykırımını destekliyor

Çin’i ziyaret eden Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, “Uygur meselesi bir insan hakları meselesi değildir. Çin’in terörizme karşı mücadelesidir” dedi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Çin lideri Şi Cinping’in özel davetiyle ile 13 Haziran’da gittiği Pekin’de Xi ve kurmayları ile özel görüşmeler gerçekleştirdi. 15 Haziran 2023 tarihinde iki ülke liderleri bir basın açıklaması düzenlendi.

“İKİ ÜLKE; İYİ DOST, İYİ ORTAK VE İYİ KARDEŞLER”

Basın açıklamasında iki devlet başkanı, Çin ile Filistin arasındaki geleneksel dostluktan övgüyle söz etti. Çin ile Pakistan’ın birbirlerine her zaman güvenip desteklediklerini ve gerçekten iyi dostlar, iyi ortaklar ve iyi kardeşler olduklarını kabul ettiler. Çin ve Pakistan arasında stratejik bir ortaklık kurma konusunda anlaştılar.

“FİLİSTİN HÜKÛMETİ ÇİN’İ DESTEKLİYOR

Filistin devlet başkanı Abbas konuşmasında, Çin hükümetinin ulusal yeniden birleşmeyi sağlamak için gösterdiği tüm çabaları desteklediklerini vurguladı. Uygurlar ile ilgili meselelerin insan hakları meseleleri olmadığını belirten Abbas, bunun şiddet içeren terörizme karşı, radikalleşmeden uzaklaşma ve ayrılıkçılık karşıtlığı ile mücadele meseleleri olduğunu söyledi. Abbas ayrıca “Filistin, Sincan ile ilgili meseleler bahanesiyle Çin’in iç işlerine müdahaleye kesinlikle karşı çıkıyor” ifadelerini kullandı.

4 Yorum

 1. Celalettin İmer Celalettin İmer 19 Haziran 2023

  Türkiye Cumhuriyeti yıllar boyunca Filistin’deki İsrail zulmünü kınadı, Filistin Halkının hep yanında oldu. Siyasal İslamcılar “Filistin Türkiye’nin milli meselesidir” dediler. Demek ki neymiş: Filistin Türkiye’nin milli meselesi değilmiş… Biz “Filistinli kardeşlerimizin” haklarını korumak için paralanırken, Filistin Araplar ise Kıbrıs Rum kesiminde, Yunan adalarında Rum dilberiyle fingirleşiyolardı.

 2. Ömer Erdoğan Ömer Erdoğan 19 Haziran 2023

  Filistin’in “Çin’in Uygur politikasını destekliyoruz” açıklamasına karşın, başta Uygurlar olmak üzere hepimizin, mütekabiliyet esaslarına göre İsrail’in Filistin politikalarını desteklememiz de hiçbir beis kalmamıştır.

 3. Hatice bayram Hatice bayram 19 Haziran 2023

  Osmanlı’nın sırtından vuranlardan ne beklenir. Cin zülmüne dur demeli.

 4. Dağıstan Dağıstan 20 Haziran 2023

  Bunlar
  Kendi halkına ve davalarına ihanet eden herifler, HAMAS milletvekillerini İsraile tutuklananlarz diğer Filistinli mücahid grupları İsrail’e ezdiren çapsizlardir. İsrail ile el altında iş tutanlar Çinle hayli hayli iş tutar, zaten bir güçleri etkileri de yok, İsrail bunları vitrine koyarak adım adım Filistini yok etmektedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir