İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’de cami yıkımına karşı protesto düzenleyen Müslümanlara sert müdahale

Çin’de Hui (Dungan) Müslümanlarının yaşadığı bölgedeki tarihi caminin yıkımını önlemek amacıyla protesto düzenlendi. Çok sayıda kişi tutuklandı.

Çin hükümetinin ülkenin güneybatısındaki Yunnan eyaletine bağlı Tonghai nahiyesinde yer alan ve 14. yüzyıldan kalan tarihi bir camiyi kısmî olarak yıkma kararı Müslümanlar arasında tepkiyle karşılandı.

2020 yılında bir mahkeme, kubbesinin yenilendiği, yeni minare ve binaların eklendiği Najiaying Camii’sinin restorasyonunun yasa dışı olduğuna karar vererek yıkılması gerektiğini açıklamıştı.

Yıkım çalışmalarının başladığı geçtiğimiz hafta sonu, Nagu’daki yerel halk yıkım çalışmaların durdurmak adına çok sayıda Müslüman, hükümetin aldığı bu kararı protesto etti.

ÇOK SAYIDA PROTESTOCU GÖZALTINA ALINDI

Sosyal medyada yayınlanan videolarda polisin caminin dışında bulunan yüzlerce protestocuyla çatıştığı görülüyor. Yerel medyadaki haberlere göre protestoların ardından çok sayıda kişi gözaltına alındı. Öte yandan polis, protestocuların eylemlerine son vermesi için 6 Haziran’a kadar süre veren bir bildiri yayımladı ve soruşturma başlattı.

Twitter’da yayınlanan bir videoda kelepçeli bir protestocunun göğsünde morluklar olduğu görülmekte. Başka bir kadın da polisin kendisine davranış şeklinden ve gördüğü muameleden şikayetçi oluyor.

Yaşanan bu gelişmeler, Çin medyasında da hızla yayıldı. Çin’de çok sık kullanılan sosyal medya platformu Weibo’daki paylaşımlar sansürlendi, sadece hükümet yanlısı paylaşımlara izin verildi.

HUİ VEYA DUNGAN MÜSLÜMANLARI

Nagu’da genellikle Çinli Müslüman azınlık topluluğu Huiler (Dunganlar) yaşıyor. Hui halkı, Çin’in en büyük Müslüman azınlığından biridir ve Uygurlar’ın aksine Huiler, Mandarin Çincesi konuşuyor. Huiler, Uygurlar kadar olmazsa da Çin hükümeti tarafından hedef alınıyor.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ülkede sayıları giderek artan dindarlara karşı ihtiyatlı yaklaşılması gerektiğini söylemişti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir