İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin Savunma Bakanlığı: Rus ordusuyla işbirliğine hazırız

Çin Savunma Bakanlığı, Rus ordusuyla stratejik iletişim ve koordinasyonu daha da güçlendirmek için işbirliği yapmaya hazır olduklarını açıkladı.

Çin Savunma Bakanlığı’ın 30 Mart’ta düzenlenlediği basın toplantısında, Bakanlık Sözcüsü Albay Tan Kefei, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin sorusu üzerine Sözcü, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Rusya’yı ziyareti sırasında Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı görüşmede, iki liderin ilgili bakanlıklar arasındaki iletişimi güçlendirmeyi, yakın işbirliği yapmayı ve iki ülke arasındaki pratik işbirliğinin daha büyük gelişme kaydetmesini teşvik etmeyi kararlaştırdıkları hatırlattı.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA), Rusya Silahlı Kuvvetleri ile stratejik iletişim ve koordinasyonu daha da güçlendirmek için işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirten Sözcü şöyle dedi:

“Çin-Rusya ilişkileri, soğuk savaş dönemindeki askeri-politik ittifak gibi bir ülke ilişkisi modelini aşmıştır. Bunun yerine, bağlantısız, çatışmasız, üçüncü bir ülkeye karşı olmayan bir niteliğe sahiptir. Çin ordusu olarak Rus ordusuyla birlikte çalışmak, iki ülke liderleri arasındaki önemli anlayışı kapsamlı bir şekilde uygulamak istiyoruz. Bu kapsamda iki ordu arasındaki stratejik iletişim ve koordinasyonu daha da güçlendirmek, aralıklı olarak denizde ve havada ortak devriyeler ve tatbikatlar düzenlemek istiyoruz. Mevcut mekanizmalar dahilinde iki ordu arasındaki tüm iletişim ve işbirliği faaliyetlerini güçlendirmek, askeri güveni daha da derinleştirmek, küresel güvenlik girişimlerini birlikte uygulamak sitiyoruz. Uluslararası adil ve düzeni savunmak, uluslararası ve bölgesel istikrarı korumak, insanlığın ortak gövdesini oluşturmak yolunda yeni katkılarda bulunmak için el ele çalışmak istiyor

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir