İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uygur şair Mutallip Saydulla’nın “Ayrılık Mersiyesi” eseri yayınlandı

Günümüz Uygur şiirinin diasporadaki önemli isimlerinden biri olan Mutallip Saydulla’nın “Ayrılık Mersiyesi” adlı eseri Bengü Yayınları tarafından yayınlandı.

Uygur şiiri tarihî süreçte hem şekil hem de konuları bakımından birçok aşamadan geçerek günümüze kadar gelmiştir. Uygur şiirinin en yeni sesi olan şair Mutallip Saydulla, yazıya döktüğü duygularıyla Uygur şiirinin son halkasında yer alır.

Şairin Ayrılık Mersiyesi adlı eseri, 19 Nisan 2023 tarihinde Bengü Yayınları tarafından yayınlandı. Doğal olarak muhaceret hayatının vermiş olduğu vatan hasreti, ayrılık, özlem; bazen de çaresizlik ve geleceğe olan umut Mutallip Seydulla’nın şiirlerinin ana temasını teşkil ediyor.

Doç. Dr. Nur Ahmet Kurban tarafından Uygur Türkçesinden Türkiye Türkçesine aktarılan eserde şairin zihninden geçenleri tam anlamıyla aktarma girişiminden daha ziyade, gitmek isteyip varamadığı ana vatanı ve sevmek isteyip dokunamadığı yakınları ile kurduğu duygusal iletişimin ana çizgileri resmedilmeye çalışılmıştır.

Ayrılık Mersiyesi, şairin Türkiye Türkçesiyle yayınlanan dörtüncü kitabı olup, daha önce Denizin Söyledikleri ve Soğuk Sahil adlı eserleri Bengü Yayınları tarafından, İki Göz İki Yüz adlı bir diğer eseri de Dahi Yayıncılık tarafından yayımlanmıştı.

Uygur Haber’i kaynak göstermeyi unutmayın!

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir