İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ukrayna Çin’i Barış Konferansını Sabote Etmekle Suçladı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy Çin’i, Rusya’ya destek için Ukrayna Barış Konferansı’na katılmamaları için diğer ülkelere baskı yapmakla suçladı. Çin Barış Konferansı’na katılmadı.

Singapur’da 3 Haziran 2024 tarihinde düzenlenen uluslararası güvenlik forumu Shangri-La Diyaloğu’nda konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Pekin yönetiminin, Rusya’nın konferansı engellemeye yönelik çabalarına destek olmak için etki sahibi olduğu ülkelerin liderleri ve yetkililerine baskı yaptığını ileri sürdü.

Ukrayna lideri, “Rusya, Çin’in bölgedeki etkisini ve Çin diplomatlarını kullanarak, konferansı engellemek için elinden geleni yapıyor” dedi.

Çin gibi bağımsız büyük bir ülkenin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in elinde bir araca dönüşmesinin talihsizlik olduğunu vurgulayan Zelenskiy “Bu, yalnızca Rusya’ya destek vermek değil, savaşa destek vermek anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı, Singapur’daki Shangri-la Diyalogu oturum aralarında düzenlenen basın toplantısında, “Çin’in Rusya’ya desteğiyle savaş daha uzun sürecek. Bu hem tüm dünya için hem de toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediğini beyan eden ve bunu resmen ilan eden Çin’in politikası için kötü bir durum. Bu onlar için iyi değil” dedi .

ÇİN VE RUSYA KONFERANSA KATILMADI

İsviçre’de 15-16 Haziran’da düzenlenen Ukrayna Barış Konferansı’na, Rusya ve Çin katılmadı. Konferansından çıkan nihai bildiriyi 8 ülke onaylamadı. Suudi Arabistan, Hindistan, Güney Afrika, Tayland, Endonezya, Meksika, Brezilya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin bildiriye imza atmadı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Ukrayna krizinin çözümü için düzenlenecek bir barış konferansının hem Rusya hem Ukrayna tarafından tanınması, tüm tarafların eşit katılımının sağlanması ve bütün barış planlarının tartışılması gerektiğini belirterek, Moskova yönetiminin davet edilmediği toplantının bu beklentileri karşılamadığını savunmuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir