İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğu Türkistan Türklüğün Müslümanlığın İnsanlığın Ortak Davasıdır

Türk Ocakları Kırıkkale Şubesi ve Kırıkkale Medya ve Gazeteciler cemiyetinin ortaklaşa düzenlediği “Doğu Türkistan Dramı” adlı programa konuşmacı olarak katılan Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk, tutuklu Doğu Türkistanlıların Çin tarafından İslam’ı reddetmeye zorlandığını söyledi.

GÖRSEL ŞÖLENE İMZA ATTILAR

Konferans Kırıkkale Kültür merkezinde gerçekleşirken, katılımcılar müzik eşliğinde Türk ve Doğu Türkistan bayraklarını sallayarak görsel bir şölene imza attılar. Doğu Türkistan Dramı adlı Programa katılım oldukça geniş oldu. İYİ Parti İl Başkanı Bülent Şükrü Altınışık ve il yönetimi, MHP İl yönetimi ve MHP Belediye Başkan Adayı Serdar Yarar, Sulakyurt Belediyesi Belediye Başkanı İsmail Bildik, Kırıkkale Kamusen İl Başkanı A. Yücel Karabacak ve üyeleri, Cidde Basın Ataşe’si ve AK Parti Belediye Başkan Aday adayı Bahattin Akyön, Sivil toplum örgüt Başkanları, il müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program kuranı kerim tilavetiyle başladı.   

KARDEŞLERİMİZİ ASLA UNUTMAMALIYIZ

Türk Ocakları Kırıkkale Şube Başkanı ve Kırıkkale Üniversitesi öğretim üyesi yardımcı Doç. Dr. Halil Murat Ünver,  programda açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Ünver, hiç bir zaman ezilen kandaşlarını unutmadıklarını söyledi. Ünver, “Kırıkkale’mizin  tek olduğu siyasetçilerimize burada bulunan herkese teşekkür ediyorum. Bu duyarlılığı Kırıkkale ve Türkiye’ye gösterdikleri için sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Biz Bosna,  Çin içersinde yer alan büyün coğrafya’da varız. Biz hepimiz aynı babanın çocuklarıyız. Biz birbirimize sahip çıkmalıyız. Kandaşlarımızı kardeşlerimizi asla unutmamalıyız.  Bu programı yaşananları ilk ağızdan aktarmak içim hocamızı davet ettik.  Biz Türk milleti olarak dünyaya medeniyete katkı sağlamaya devam edeceğiz”dedi.

ÇİN BÜYÜKELÇİSİNE KADAR GİDECEK

Ünver’in konuşmasının ardından Türk Ocakları ikinci Başkanı ve Kırıkkale Medya ve Gazeteciler cemiyeti Başkanı Ercihan Çakmak söz aldı. Çakmak, Kırıkkale’de yapılan konferansın sesinin Çin Büyük elçisine kadar gideceğini ifade etti. Çakmak, “Kandaşlarımızın  seslerini yeterince duyuramıyoruz. Bu salonun sesi eminim ki Çin büyükelçisine kadar gidecektir. Dünya’ya nizam millet olduğu için bizi yalnız bırakıyorlar. Kırgızistan’a gittiğimde dinlediğim ezanın tadını hiç bir yerde alamadım. Balkanlarda Türk olmak Müslüman olmaktır. Türk olarak Müslüman olmaktır .  Doğu Türkistan’daki Çin  zulmüne  kınıyorum”diye konuştu.

 DOĞU TÜRKİSTAN’IN DÜŞMESİ ANADOLU’NUN DÜŞMESİDİR

Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk, Doğu Türkistan’ın Türklerin atalarının, köklerinin geldiği yer olduğunu dile getirerek, “Doğu Türkistan, Türklüğün ve İslam’ın Doğu’daki kalesidir. Doğu Türkistan’ın düşmesi Batı Türkistan’ın düşmesi demektir. Doğu Türkistan Çin zulmüne veya işgaline 100 yıldır dayanıyorsa, Batı Türkistan Doğu Türkistan’ın dayandığı derece dayanamayacak kadar zayıf. Doğu Türkistan’ın düşmesi, Kafkasya ve Anadolu’nun düşmesi demektir” diye konuştu.

 TÜRKİSTAN VE KAFKASYA ORTADOĞU’NUN İKİNCİ PLANINDA KALDI

Türkiye’nin jeostratejik konum itibariyle lojistik alanının daima Türkistan ve Kafkasya olduğunu da ifade eden Karluk, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Hiçbir zaman Ortadoğu veya Kuzey Afrika olmamıştır. Günümüzdeki çevre bölgelere dönük bizim algı veya devletin bakışına baktığımızda esas önemli olması gereken Türkistan ve Kafkasya Ortadoğu’nun ikinci planında kalmıştır. Büyük milletlerin ülküsü olur. Ülküsüz milletler medeniyet inşa edemezler ve dünyada öncü olamazlar. Kızılelma’mızı kaybettik çöküşümüz başladı. Çin’in de “Ne kadar Türklerin yurduna genişlersek, ne kadar Türkleri asimile edersek, bizimde ömrümüz o kadar uzun olur” diye ülküsü var.”

 ‘ÇİN, HER ZAMAN TÜRKİYE’DE ETNİK BÖLÜCÜLERE AÇIKTAN DESTEK VERDİ’

Çin’in, Türkiye’de sürekli ideolojik ve etnik bölücülere örtülü veya açıktan destek verdiğini, eğitim ve kültür alanında yaptığı yatırımlarla güçlü Çin lobisi ağını oluşturduğunu da kaydeden Karluk, “Çin, Doğu Türkistan’da kültürel ve fiziki kıyıma son sürat devam ediyor. Çin, sakallı veya örtülü Uygur Türk’ünü ihbar edene 300 dolar, saldırı hazırlığında olanları ihbar edene 750 bin dolar gibi ödül koydu. Kaşgar’da mevcut camilerin yüzde 70’ini yıktı. Kardeş Aile uygulaması adı altında her Doğu Türkistanlının evine bir Çinli erkek yerleştirerek namus ve iffetleri tarumar ediliyor. Gözaltı süreleri resmiyette 15 gün, pratikte daha uzun hatta yıllarca. Tutuklular İslam’ı reddetmeye, kendilerini ve sevdiklerini durmaksızın eleştirmeye ve partiyi yüksek sesle övmeye zorlanıyorlar. Helal olmayan yemeklere, içki içmeye zorlanıyorlar” ifadelerini kullandı.Program sonunda katılımcılar Abdürreşit Celil Karluk’a sorularını iletirken, Karluk soruları cevapladı. Program Türk Ocağının 25 yıllık üyelerine plaket verilmesi ve toplu fotoğraf çektirilmesinin ardından sona erdi.

Kaynak: KaleHaber

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir