İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cumhurbaşkanı Danışmanı Aktay’dan ŞİÖ yorumu: “Türklere zulmü ayyuka çıkmış Çin liderinin bulunduğu meclis o fotoğrafa indirgenemez”

Cumhurbaşkanı Danışmanı ve eski AK Parti sözcüsü Yasin Aktay, Yeni Şafak’taki köşesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “hedefimiz tam üyelik” dediği Şangay İşbirliği Örgütü’nü (ŞİÖ) eleştiren bir yazı yazdı. Aktay, Erdoğan’ın Semerkant’taki ŞİÖ toplantısı sırasında diğer liderlerle birlikte görüldüğü fotoğrafını hatırlattığı yazısında, “Türklere yönelik zulümleri ayyuka çıkmış Çin’in liderinin bulunduğu o meclisi sadece o fotoğraf karesine indirgemeyi kimse düşünemez elbette” ifadelerine yer verdi.

Aktay’ın bugünkü yazısı:

“Durum fotoğrafa yansıyandan çok daha karmaşık”

“Özbekistan’da toplanan Şangay İşbirliği Örgütü’nün son zirvesinden yansıyan fotoğraf hakkındaki yorumlar Örgüt hakkındaki daha gerçekçi değerlendirmeleri çok geride bıraktı. Türkiye’nin bu örgüte olan meyli veya bu örgütle olan ilişkileri elbette sadece bu fotoğrafın kadrajına sığmaktan çok daha karmaşık, çok daha çetrefilli.

Öncelikle görmeliyiz ki, karede Cumhurbaşkanının diğer dünya liderleriyle olan diyalogu ve fotoğrafa yansıyan beden dilinin söyledikleri aslında Şangay’da halihazırda fiili etkinliğinin çok ilerisinde. Bir karedeki görüntüden hareketle Türkiye’nin oradaki bütün ülke liderlerine istediğini kabul ettirebilecek durumda olduğunu söylemek tabii ki mümkün değil.

Orada olabildiğince mütevazi ve alçak koltuğunda oturan Rusya lideri ile bütün diyaloglara ve iyi ilişkilere rağmen, Suriye sahasında rejimle birlikte uygulamakta olduğu katliamlar konusunda, insanlık lehine bile kendisinden bir taviz koparmak mümkün olmuyor. Suriye’de bildiğini okuyor ve Türkiye her alanda bundan oldukça mustarip.

Türkiye Rusya’nın Kırım’ı ilhakını baştan beri reddediyor ve bunu her zeminde hem yüzüne vuruyor hem de bu işgalin sonlandırılmasını talep ediyor. Aynı şekilde Türkiye Ukrayna’ya saldırısını ve işgalini de reddediyor ve bu konuda Batı blokuyla aynı siyaseti takip etmese de aynı blokta yer alıyor.

O mecliste oturan İran Cumhurbaşkanı ile de Suriye sahasında aynı ihtilaflarımız devam ederken üstüne bir de Ermeni işgalinin sonlandırıldığı Karabağ’da Ermenilere açık ettiği destek, Lübnan, Irak ve Yemen’de sürdürdüğü mezhepçi politikaların yarattığı ciddi istikrarsızlıkla ilgili ihtilaflarımız var.

Meclisin en demokratik ülkesi Hindistan’ın Müslümanlara yönelik gittikçe artan ırkçı ve ayırımcı politikaları ile Türklere yönelik zulümleri ayyuka çıkmış Çin’in liderinin bulunduğu o meclisi sadece o fotoğraf karesine indirgemeyi kimse düşünemez elbette.

Sadece Türkiye ile ilişkileri değil, kendi aralarındaki ilişkileri de ciddi sorunlu olan bu ülkelerin şu aşamada oluşturabildiği tek işbirliği ekonomik alanında olabilir. Yoksa örgütün en büyük ortakları olan Çin ve Rusya da kendi aralarında birçok alanda birbirleriyle işbirliği kadar rekabetlerini de gizleyen ülkeler değil.

Kabul edelim ki dünya ekonomisi kapitalizmin ilk oluştuğu aşamada değil. Bölgesel olarak dünyanın en fakir ülkeleri sayılan Şangay üyesi veya davetlisi ülkeler bugün dünyanın gittikçe yükselen ekonomik gücü. Bu haliyle de üyelerine ciddi ekonomik fırsatlar sağlıyor.

Bu örgüt üyelerinin işbirliği ne askeri-savunma ne siyasi ne de ideolojik alanlarla ilgilidir, tamamen ekonomik alanlarla sınırlıdır. Üyelerine belli bir yönetim biçimi, demokrasi veya insan hakları alanında hiçbir şart koşmayan, üyelerinin çoğu demokratik olmayan bu örgütle ilişki kuruldu diye demokrasiden de uzaklaşılması gibi bir gereklilik veya kaçınılmaz sonuç yok.

Bu açıdan ŞİÖ’nün ne AB’ye ne de NATO’ya alternatif oluşturabilecek bir özelliği yok. Dünyanın değişen ekonomik dinamikleri bu tür oluşumları beraberinde getirirken, çıkarlarını gözeten her ülke bu tür oluşumların sağlayabileceği avantajları kollar.”

Yazının devamı…

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir