İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yörük Türkmen Çepni Kurultayı’nda Uygur Soykırımı anlatıldı

Türk dünyasının buluştuğu Yörük Türkmen Çepni Kurultayı ve kültür şöleni İstanbul’da düzenlendi. Etkinlikte Uygur kültürü tanıtıldı ve Uygur soykırımı anlatıldı.

Çepni Dernekler Federasyonu’nun öncülüğünde ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 5-8 Ocak 2023 tarihleri arasında 1. Yörük Türkmen Çepni Kurultayı etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe Türkiye’nin dört bir yanından gelen dernekler, vakıflar ve federasyonlar katıldı. Türk dünyasının buluştuğu bu kültür şöleninde Türk topluluklarının yemek ve dans kültürleri sergilendi.

https://youtu.be/DUakJaxZgoo

CHP yönetimi de üst düzey katılım gösterdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Milletvekili Cemal Enginyurt ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu dahil birçok siyasiler, STK temsilcileri, Akademisyen ve yazarlar katıldı.

Çin Toplama Kampı Kurbanları Platformu, Uygur Hak Arama ve Adalet Derneği, İli Meşrep Vakfı, Uygur İlim Marifet Vakfı davet ile katıldı. Etkinliğin 2. gününden itibaren Uygur Hak Arama ve Adalet Derneği’nin etkinliğine Uygur Akademi Vakfı da katıldı.

700’den fazla kişinin katıldığı etkinlikte Uygurlar adına, Uygur Hak Arama ve Adalet Derneği Başkan Yardımcısı, Toplum Kampı Mağdurları Platformu Sözcüsü Mirzahmet İlyasoğlu konuşma yaptı.

Mirzahmet “Tüm dünyanın Uygurlar için sesini yükselttiği bir dönemde Türk siyasetçilerinin sessiz kalması yakışık almaz. Uygurları yalnız bırakmayın, bu soykırıma ve insanlığa karşı işlenen suçlara sessiz kalmak vicdansızlık olur” ifadelerini kullandı.

Uygur Soykırımıyla ilgili konuşmaları katılımcılar yoğun dikkat ile dinledi. Etkinlik boyunca Uygur kültürü sergi salonu en çok ziyaret edilen yer oldu.

Sayfanızda kullanırsanız kaynağını belirtmeyi UNUTMAYINIZ!

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir