İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yedi Çin ajanına dava açıldı: Konsolos yardımcısı ajan çıktı

Türkiye’deki Uygur kanaat önderleri ve STK’lar hakkında bilgi topladıkları için gözaltına alınan 7 Çin ajanına dava açıldı. Çin konsolos yardımcısı ajan çıktı. Bir ajanın cep telefonunda 933 Uygur Türküne ait kimlik bilgileri çıktı.

Türkiye’deki Doğu Türkistanlı kanaat önderleri ve STK’lar hakkında bilgi topladıkları için şubat ayında gözaltına alınan 7 Çin ajanına dava açıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan iddianamede çarpıcı bilgiler yer alıyor.

İddianamede bir diğer ajanın Çin’in istihbarat teşkilatı olan Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı (MSS) görevlisi “Li” kod adlı ajanla görüşmeler yaptığını tespit edildi. O ayrıca, 2000’li yılların başından itibaren diğer iki Çin istihbarat görevlisi ile telefonla ve yüz yüze görüştü. Bu ajan, Şubat 2023’te Hong Kong’da ve ardından Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Çin istihbarat görevlileriyle görüştü.

ÇİN BAŞKONSOLOS YARDIMSI AJAN ÇIKTI

Yakalanan ajanlardan bir diğeri, 2023’ün son günlerinde Bursa Osmangazi’deki bir otelde Çin istihbarat ajanı olduğu değerlendirilen Çin İstanbul Başkonsolosluğu eski başkonsolos yardımcısı Zhong Xuegang’la birlikte kaldı.

Bir ajanın cep telefonunda yapılan incelemede farklı Uygur şahıslara ait kimlik, pasaport gibi kişisel veriler ile Uygur Türklerine ait çok sayıda toplantı ve faaliyetin görselinin bulunduğu belirlendi. İddianamede çok sayıda para alış verişine ilişkin dekontların yer aldığı telefondaki belge ve bilgilerin Çin istihbarat ajanlarıyla paylaşıldığı, bunun karşılığında menfaatler elde edildiği belirlendi.

Ajanlardan birinin Çin İstanbul Başkonsolosluğu eski başkonsolos yardımcısı Zhong Xuegang’la birlikte Bursa’ya seyahat ettiği, Çin’e gittiğinde de Xuegang tarafından misafir edildiği, dolayısı ile aralarında istihbarat paylaşımı yapıldığı değerlendirildi.

BÜYÜK ÖLÇEKLİ BİLGİ TOPLAMIŞLARLAR

Bir ajanın cep telefonu incelemesinde 933 Uygur Türküne ait kimlik bilgilerinin yer aldığı ve Çin istihbarat ajanlarıyla WeChat, Signal ve Telegram aracılığı ile eşleri üzerinden irtibat kurdukları iddianamede yer aldı.

Savcılığın yaptığı değerlendirmede, şüphelilerin her biri için casusluk suçundan 30 yıla kadar, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme ve yayma suçundan ise 42 yıla kadar olmak üzere toplam 72 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir