İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uygur heyeti Çek Cumhuriyeti’inde görüşmelerde bulundu

İlham Tohti İnsiyatifi, Uygur Hareketi ve Uygur Araştırma Enstitüsü yetkilileri, Çekya’da görüşmelerde bulundu; siyasileri, Uygur soykırımı ve zorla çalıştırılmasına karşı somut adımlar atmaya çağırdı.

İlham Tohti İnsiyatifi başkanı Enver Can öncülüğünde, Uygur Hareketi icra direktörü Ruşen Abbas ve Uygur Araştırma Enstitüsü icra direktörü Abdulhekim İdris’in de dahil olduğu Uygur heyeti, 15 Mart 2023 tarihinde Çek Cumhuriyeti’nde faaliyetlerde bulundu. Uygur heyeti Prag’da, Çekya Senatosu Başkan Yardımcısı ⁦Jiří Oberfalzer başta olmak üzere siyasilerle görüşmeler gerçekleştirdi.

Enver Can ile Jiří Oberfalzer

Senatör Oberfalzer ile yapılan, bir saattan uzun devam eden görüşmede Enver Can, 2019 yılında İlham Tohtı’yı Vasclav Havel İnsan Hakları Ödülü’ne layık gördükleri için Uygurlar adına, senatöre ve Çekya halkına teşekkürlerini ifade etti ve senatöre gökbayrağımız hediye etti.

Uygur heyeti, Senatör Oberfalzer ile birlikte

ÇEKYA SENATOSU’NDA TANIKLIK OTURUMU DÜZENLENECEK

Bir dizi başka teklifle birlikte, Enver Can ayrıca Senatör Oberfalzer’den, Çin’in Uygurlara karşı işlediği soykırım konusunda Çek Senatosunda (Parlamentonun Üst Kanadı) bir tanıklık oturumu düzenlemesini ve ona başkanlık etmesini istendi.

Bu teklif, İlham Tohtı İnsiyatifi’nin son bir yıldır Çekya Bilimler Akademisi üyesi Dr. Ondrej Klimes ve SINOPSIS araştırma merkezi temsilcisi Katerina Prochazkova ile birlikte sürdürdükleri bir ortak proje tarafından destekleniyor.

Bu teklifi olumlu karşılayan senatör Oberfalzer, “tanıklık oturumunu güz aylarında gerçekleştirmek için hazırlıklarımızı başlayalım” dedi. Senatörün önerisiyle oturumun hazırlık çalışmalarının Dr. Ondrej Klimes tarafından sürdürülmesi kararlaştırıldı.

ÇKP SOYKIRIMDAN SORUMLU TUTULMALI

Görüşmelerde, Doğu Türkistan‘da devam eden soykırıma karşı koymanın ve Çin Komünist Partisi’ni (ÇKP) sorumlu tutmanın yolları konuşuldu. Uygur heyeti, siyasileri kayıp Uygur Türkleri için harekete geçmeye, somut adımlar atmaya çağırdı.

Çekya senatosu başkan yardımcısı ve ekibiyle birlikte

“TAAHHÜTLERİ İÇİN MİNNETTARIZ”

Uygur Hareketi icra direktörü Ruşen Abbas, Oberfalzer ile yaptığı görüşmelerini değerlendirerek “Önerileri ve Uygur soykırımı ile Uygur zorunlu çalıştırma politikalarına karşı koyma konusundaki taahhütleri için minnettarım” ifadesinde bulundu.

İlham Tohti İnsiyatifi sözcüsü Enver Can, “Senatör Jiri Oberfalzer tarafından bugün makamında kabul edilmekten onur duyuyor ve Uygurların insan hakları sorununa olan duyarlılığını takdir ediyoruz. Konuyla ilgili bir sonraki girişimini sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir