İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uygur aktivistler, ABD kongre üyeleriyle görüştü

Uygur Araştırma Merkezi, Uygur Hareketi ve Uygur Akademisi temsilcileri ABD Kongresi’nde Kongre üyeleriyle bir araya geldi.

Dünyanın dikkatini Uygur soykırımı üzerine çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla 14 Kasım’da ABD Kongresi’nde bir seminer düzenlendi. Kongre’deki “Uygur Dostluk Grubu” tarafından düzenlenen seminere, ABD Kongresi Çin İşleri Komitesi üyeleri de dahil olmak üzere çok sayıda Kongre üyesi ve toplumun her kesiminden insanlar katıldı.

Seminere Uygur aktivistlerden, Uygur Araştırma Merkezi Müdürü Abdulhekim İdris, Uygur Akademisi Başkanı Dr. Reşat Abbas, Uygur Hareketi başkanı Ruşen Abbas, Erkin Asya Radyosu Uygur bölümünün başkanı Alim Seyitof vs. katıldı.

Toplantıya katılan Uygur temsilcileri Doğu Türkistan’daki son durum hakkında katılımcılara sunum verdi. Konferansın ikinci bölümünde ise Uygurların başına gelenlerin canlı bir örneği olarak Ruşen Abbas Hanım’ın ablası Gülşen Abbas’ın izini sürme sürecini anlatan “Ablam Nerede” adlı belgesel film gösterildi.

Ayrıca 15 Kasımda Uygur Araştırma Merkezi Müdürü Abdulhekim İdris ve Uygur Hareketi başkanı Ruşen Abbas, ABD Kongresi Çin İşleri Komitesi Başkanı Jim McGovern, “Uygur Dostluk Grubu” başkanlarından Tom Suzy ve Christopher Smith ile bir araya gelerek Uygurların durumuyla ilgili fikir alışverişinde bulundu.

16 Kasım onlar ayrıca Hong Kong aktivistleri için düzenlenen bir ziyafete de katıldılar ve her kesimden politikacı ve aktivistlerle bir araya geldiler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir