İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uygur aktivist Abduveli Ayup, Dil Hakları Savunucuları Ödülü’ne layık görüldü

Dil Hakları Küresel Koalisyonu, Uygur aktivist, şair ve dilbilimci olan Abduweli Ayup’u, Uygur dilini koruma ve tanıtma mücadelesinden dolayı ilk Dil Hakları Savunucuları Ödülü’ne layık gördü.

Diller ve insan hakları konusunda çalışan bireyler ve kuruluşlardan oluşan Dil Hakları Küresel Koalisyonu, 22 Mayıs 2024 tarihinde, ilk yıllık Dil Hakları Savunucuları Ödülünün kazananını açıkladı.

Farklı 24 dilde yayımlanan açıklamada, Uygur aktivisti, şair ve dilbilimci Abduweli Ayup’un, Uygur dilini koruma ve tanıtma mücadelesinden dolayı ilk yıllık Dil Hakları Savunucuları Ödülü’ne layık görüldüğü belirtildi.

Dil Hakları Küresel Koalisyonu’nun Açıklamada Abduveli Ayup’la ilgili şunlar kaydedildi:

Dil Hakları Küresel Koalisyonu, Abduweli Ayup’u Dil Hakları Savunucuları Ödülü’nün ilk kazananı olarak duyurmaktan mutluluk duymaktadır. Abduweli Ayup, Uygur aktivisti, şair ve dilbilimcidir. Hem Çin’de hem de dünya çapındaki Uygur diasporasında Uygur dilini korumak ve tanıtmak için mücadele etmiştir. Uluslararası forumlarda savunuculuk yaparken aynı zamanda tabandaki topluluklarla çalışmaya olan bağlılığını sürekli olarak göstermiştir.

Abduweli Ayup makaleler ve ders kitapları yazmış, Uygur dili programları düzenlemiş ve öğretmiş, hükümet forumlarında dil hakları savunuculuğu yapmış ve çeşitli medya aracılığıyla yorulmak bilmeden sosyal yardım faaliyetleri yürütmüştür. Ayrıca Uygur Hjelp adında bir savunuculuk, belgeleme ve insani yardım örgütü kurmuştur.

Abduweli Ayup, büyük zorluklarla karşılaşmasına rağmen uzun yıllar bu çalışmaya devam etmiştir. 2013’ten 2014’e kadar Çin’de haksız yere hapsedilmiştir ve şu anda sürgünde yaşamaktadır.

Dil Hakları Küresel Koalisyonu, bu seçkin dil hakları savunucusunun çalışmalarını onurlandırmaktan gurur duymaktadır. Onun örneğinin, başkalarına dil hakları mücadelesine katılma konusunda ilham vereceğini ve insanları her yerde herkesin dil hakları için mücadele edecek güçlü bir hareket inşa etmek üzere birlikte çalışmaya teşvik edeceğini umuyoruz. Önümüzdeki haftalarda Abduweli Ayup’un daha fazla çalışmasını paylaşmayı ve kutlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz. 

Uygur Haber’i kaynak göstermeyi unutmayın!

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir