İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ürümçi’de çıkan yangında çocuklar dahil çok sayıda Uygur hayatını kaybetti

Ürümçi’de bir apartmanda çıkan yangında çocuklar dahil çok sayıda Uygur Türkü hayatını kaybetti ve yaralandı. Sıfır Kovid politikası nedeniyle kapıların kapatılmış olmasından dolayı müdahelenin zamanında yapılamadığı belirtildi.

Doğu Türkistan’ın başkenti Ürümçi’de, 24 Kasım 2022 gece yarası, bir apartmanda yangın çıktı. Çin devlet medyasına göre alevler, 15. kattan 17. kata kadar yükseldi. Yangının söndürülmesi yaklaşık üç saat sürdü. Çocuklar dahil 10’dan fazla kişi hayatını kaybetti. Çok sayıda kişi yaralandı veya dumandan etkilendi. Hastaneye kaldırılanların durumun ciddi olduğu belirtildi. 

Haberlerde ayrıca, yangının 15. kattaki dairelerden birinin yatak odasındaki bir elektrik prizinden kaynaklandığı da belirtildi.

“KAPILAR KAPATILDIĞI İÇİN ZAMANINDA MÜDAHELE EDİLEMEDİ”

Çin sosyal medyalarındaki olayla ilgili paylaşımlarda, “Sıfır Kovid” politikası nedeniyle site kapısı tamamen kapatıldığı için itfaiye araçlarının site içine giremediği ve apartmandaki yangına site dışından müdahale etmek zorunda kaldığı belirtildi. Aparta yaklaşamayan yangın söndürme araçlarının boruları yetmediği için yangın söndürme sürecinin çok uzun sürdüğü kaydedildi.

Doğu Türkistan’da “Sıfır Kovid” politikası nedeniyle blok ve daire kapıları dışarıdan kapatılmış hatta kaynak edilmiş durumda. Olayla ilgili yorumlarda, yangın çıkan apartta blok kapılarının kaynak yapılarak kapatıldığı bilgileri de paylaşıldı. Bunlar apart sakinlerinin yangından kaçış fırsatlarının hiç olmadığı anlamına geliyor.

“YANGINDA 44 UYGUR HAYATINI KAYBETTİ”

Çin’in resmi haber kanallarında 10’dan fazla kişinin hayatını kaybettiği bildirilsede, sosyal medya paylaşımları ve yorumlarından ölen kişi sayısının 30’dan fazla olduğu kaydedildi. Site yakınındaki hastanede çalışan birinden edinilen bilgilere göre, yangında aralarında çok sayıda çocuğun da olduğu 44 Uygur hayatını kaybetti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir