İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uluslararası STK’ların yardımıyla İstanbul’da Uygur sitesi inşa edilecek

Uygur İlim Marifet Vakfı ve ICNA Relief Canada işbirliğiyle İstanbul’da inşasına başlanacak Uygur sitesi projesinin açılışı yapıldı.

İstanbul, Silivri ilçesi Selimpaşa mahallesinde, 7 Mart 2023 tarihinde, ihtiyaç sahibi Uygur ailelerine yardım amaçlı bir konut projesi için açılış gerçekleştirildi.

Uygur İlim ve Marifet Vakfı’nın organizasyonuyla gerçekleşen açılışa, Kanada’daki bir yardım kuruluşu olan ICNA Relief Canada ve Türkiye’de faaliyet gösteren Doğu Türkistan STK’ları temsilcileri başta olmak üzere yüzlerce Uygur Türü katıldı.

Öğrenilen bilgilere göre, Uygur İlim ve Marifet Vakfı’nın sorumluluğuyla Selimpaşa mahallesinde inşa edilecek sitenin 6 bina halinde toplam 95 dairelik olması planlandı.

ICNA Relief Canada’nın yardımlarıyla tamamlanacak olan 64 dairenin, ihtiyaç sahibi Uygur ailelerinin oturması için verileceği öğrenildi.

OKU UYGUR BİLİG YURDU

Uygur İlim Marifet Vakfı, Uygur iş adamlarının desteğiyle 2015 yılında Selimpaşa’da Oku Uygur Bilig Yurdu ve okulunu kurmuştu. Uygur gençleri dini ve seküler ilimlerde eğitmeyi ve desteklemeyi amaçlayan yatılı okul eğitim faaliyetlerini sürdürüyor.

Çocuklarının milli kimliği, ana dili ve örf adetlerine bağlı olarak yetişmesi için bir arada yaşamayı tercih eden yüze yakın Uygur ailesi, Selimpaşa’daki Oku Uygur Bilig Yurdu civarına yerleşmiştir. Ayrıca bölgede Uygur iş adamları tarafından fabrikalar da kurulmuştur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir