İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uluslararası Dini Özgürlük Raporunda Uygur soykırımına değinildi

2023 Uluslararası Dini Özgürlük Raporunda Çin’in Uygurlara karşı soykırım ve insanlık suçu işlediğine, ayrıca ulusötesi baskı uyguladığına ilişkin konuların yer aldığı belirttildi. Blinken, Ruşen Abbas’ın bu konuda farkındalık yaratma çabalarını takdir etti.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken ile ABD Uluslararası Dini Özgürlük Büyükelçisi Rashad Hussain 26 Haziran 2024 tarihinde, bakanlık tarafından hazırlanan 2023 Yıllık Uluslararası Dini Özgürlük Raporuyla ilgili tanıtım toplantısı düzenledi.

Büyükelçi Hussain, raporda yer alan konular arasında Çin’in Uygurlara yönelik işlediği soykırım ve insanlığa karşı suç cinayetlerine de değinildiğini söyledi.

ÇİN, UYGURLARA KARŞI SOYKIRIM VE İNSALIK SUÇU İŞLİYOR

Rapor aynı zamanda Çin Hükümetinin Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygurlara ve etnik, dini azınlık gruplarına karşı işlemekte olduğu insanlığa karşı suçları ve soykırımı açıka çıkarmaya devam ediyor” diyen Hussain “Bu baskı, Tibetli Budistlerden Hıristiyanlara ve Falun Gong uygulayıcılarına kadar dini topluluklara yönelik onlarca yıldır devam eden zulmü takip etmektedir” diyerek Çin’in sadece İslam’a değil diğer inanç gruplarına da düşman olduğuna dikkat çekti.

“ÇİN, YURDIŞINDAKİ UYGURLARA BASKI YAPIYOR

Hussain, “ÇHC’nin bireyleri hedef almak ve eleştirenleri susturmak için sınırlarının ötesine ulaşmaya çalıştığını bile görüyoruz” ifadeleriyle Çin’in yurtdışındaki Uygurlara karşı baskılarına vurgu yaptı ve “Örneğin Çinli yetkililerin ağırlıklı olarak Müslüman Uygurlara, Tibetlilere, Falun Gong takipçilerine ve daha birçok kişiye karşı ulus ötesi baskı uyguladığına dair raporlar var” dedi.

BLİNKEN: “RUŞEN ABBAS’IN ÇABASINI GÖRÜYORUZ”

Bakan Blinken, Dünyanın dört bir yanında din özgürlüğünü korumak için çabalayan kişilerin olduğunu takdir etti ve “Doğu Türkistan’da çoğunluğu Müslüman olan Uygurlara karşı Çin’in işlediği soykırım ve insanlığa karşı suçlar konusunda farkındalık yaratan Ruşen Abbas gibi aktivistleri görüyoruz” ifadesiyle Uygur Aktivist Ruşan Abbas’ı özellikle vurguladı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir