İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’nin Çin menşeli otomobillere ek vergi kararına Çin’den tepki

Türkiye’nin Çin menşeli tüm yakıt türündeki otomobillere ek vergi getirme kararından sonra Çin’den tepki geldi: “Şiddetle karşıyız… gereğini yapacağız“.

Geçen hafta Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle daha önce Çin menşeli elektrikli otomobillere getirilen yüzde 40 ek vergi, Çin’den ithal edilen tüm yakıt türlerindeki otomobiller için geçerli hale geldi. Böylece Çin’den ithal edilen her araç için yüzde 10 gümrük vergisi ve yüzde 40 ek vergi olmak üzere toplamda yüzde 50’lik bir vergi söz konusu oldu. Bu karar, 7 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

Çin Ticaret Bakanlığı Çin menşeli araçlara uygulanan ek vergi dolayısıyla yaptığı açıklamada Türkiye’ye tepki gösterdi. Bloomberg News’un aktardığı habere göre “Ayrımcı tarifelere son verme” çağrısında bulunan Bakanlığın açıklamasında, “Türkiye’nin elektrikli otomobil tarifesine dair aldığı karara şiddetle karşıyız. Firmalarımızın haklarını savunmak için gerekeni yapacağız” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan benzer bir şekilde bu hafta AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, Çin ile görüşmelerin etkili bir çözüme ulaşmaması halinde, Temmuz ayı başından itibaren Çinli otomobil üreticilerine mevcut yüzde 10 seviyesinden yüzde 38’e varan oranlarda ek vergi getirecek geçici tarifeler uygulayacağını açıkladı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir