İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tayvan Parlamentosu Uygur Grubu Kuruldu

Tayvan Yasama Yuanı’nda Tayvan Parlamentosu Uygur Grubu kuruldu. Uygurları zorla çalıştırmayla bağlantılı ürünlerinin Tayvan’a girişinin yasaklamak için çalışacaklarını, Uygurları destekleyen ülkelerin parlamentolarıyla dayanışacaklarını belirtti.

Tayvan’ın parlamenter organı olan Yasama Yuan’ında 27 Haziran 2024 tarihinde “Tayvan Parlamentosu Uygur Grubu” kuruldu. Grup, Uygurların insan haklarını destekleyen diğer ülke parlamentolarıyla birlikte çalışacaklarını, Uygurların zorla çalıştırılmasıyla bağlantılı ürünlerin Tayvan’a girişinin yasaklanması için baskı yapacağını ve ayrıca “ezilen insan haklarıyla ilgilenmeyi Ulusal Meclis diplomasinin en önemli gündem maddelerinden biri haline getireceklerini duyurdu.

Milletvekili Shen Boyang tarafından başlatılan Uygur Grubunun kuruluşundu Katılımcılar “Tayvan’da İnsan Hakları, Uygurlara Özgürlük” sloganı attı. Başkan Shen Boyang, Pekin’in Uygurlara yönelik soykırımı ve Tibet ve Hong Kong’da insan haklarını bastırması karşısında Tayvan’ın duruma uzak durmaması gerektiğine ve Tayvan’ın bugün ayağa kalkmazsa gelecekte bunu yapma fırsatı bulamayacağına dikkat çekti.

Yasama Yuan Başkanı adına toplantıya katılan Yasama Yuan Genel Sekreter Yardımcısı Zhang Yu-rong, ABD’nin bu yılın Nisan ayında çeşitli ülkelerdeki insan hakları uygulamalarına ilişkin bir rapor yayınladığını ve raporda Uygurların sürekli olarak zorla çalıştırıldığının belirtildiğini, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in Uygurların bir soykırım kriziyle karşı karşıya olduğuna dikkat çektiğini, Avrupa Parlamentosu üyelerinin de Avrupa ülkelerini Uygurların insan haklarını savunmak üzere harekete geçmeye çağırdığını, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin de bu konuda endişelerini dile getirmiş olduğunu ifade etti. Sekreter ayrıca Tayvan’ın gelecekte Ulusal Meclis’in diplomatik gücü aracılığıyla evrensel değerleri korumak için bu konuda demokratik kamptaki ülkelerle birleşeceğini umduğunu belirtti.

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa, video aracılığıyla, Asya’nın önde gelen demokrasilerinden biri olan Tayvan’ın demokrasi ve insan haklarını savunmada ve Çin’e meydan okumada önemli bir rol oynadığını gördüğünü söyledi. Tayvan Uygur Grubu’nun; Kanada, ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Japonya, Almanya ve Avrupa Parlamentosu’ndan sonra dünyadaki sekizinci Uygur parlamenter grubu olduğunu belirtti.

Toplantıya Japonya’dan katılan Uygur Mülteci Destek Fonu Yönetim Kurulu Başkanı İlham Mahmut da bir konuşma yaptı. “Tayvan Parlamentosu Uygur Grubunun kurulmasının önemi Çin Komünist Partisi (ÇKP) için büyük bir darbedir. 15 yıl önce, 5 Temmuz’da (5 Temmuz Olayı), ÇKP Uygurlara karşı gizli baskılardan, Uygurları açıkça soykırıma başladı ve ÇKP artık dünyanın kınamasından korkmuyor” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir