İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tayland, soykırımdan kaçan 50’den fazla Uygur Türkünü 10 yıldır gözaltında tutuyor

Çin’in Doğu Türkistan’da işlediği soykırım ve insan hakları ihlalleri binlerce Uygur’u vatanlarından ayrılmak zorunda bıraktı. On yıl önce Tayland’a kaçan 50’den fazla Uygur halen gözaltında tutuluyor ve Çin’e geri gönderilme tehlikesiyle karşı karşıya…

AFP’nin haberine göre, 2013-2014 yılları arasında, Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı soykırım politikaları ve insan hakları ihlallerinden dolayı vatanından kaçan çok sayıda Uygur Türkü, Tayland’da güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Uygur Türklerinin bu zamandan yana gözaltında oldukları belirtildi.

Çin’in sınır komşusu Myanmar üzerinden Tayland’a kaçan 50’den fazla Uygur şu anda bu ülkedeki gözaltı ve geri gönderme merkezlerinde tutuluyor.

52 UYGUR GÖZALTINDA: YAŞLILAR, ÇOCUKLAR VE HASTALAR VAR

Tayland’daki bir insan hakları örgütü, ülkede gözaltı merkezlerinde en az 52 Uygurun tutulduğunu ifade ediyor. Gözaltında tutulan Uygurlar arasında hastaların, yaşlıların, çocukların bulunduğu kaydediliyor. Tayland’da gözaltındaki Uygurlardan bazılarının ailelerinin Türkiye’de yaşadığı aktarılıyor.

UYGURLAR ÇİN’E GERİ GÖNDERİLME TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Tayland’tan daha sonra Avusturya’ya ulaşan 35 yaşındaki Uygur Abdullah Sami, Tayland’daki gözaltı merkezlerinde tutuklu bazı Uygurlarla iletişim halinde olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Durum çok kötü, arkadaşlar çok kötü durumda. Çin’e geri gönderilme tehlikesiyle ve bunun gerçekleşmesi halinde zulümle karşı karşıya kalacakları korkusuyla yaşıyorlar.”

Tayland yönetiminin, 2015 yılında 109 Uyguru Çin’e geri iade etmiş olması söz konusu Uygurların da iade edilme riskiyle karşı karşıya oldukları endişesini arttırıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir