İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tayland’da Uygur’un ölümü insan hakları örgütlerinin tepkisine yol açtı

Tayland’daki gözetim merkezinde yetersiz sağlık ve beslenme koşulları altında tutulan Uygur Türkünün tedavi edilmediği nedeniyle hayatını kaybetmesi, insan hakları örgütlerinin tepkisine yol açtı.

BBC’nin haberine göre, Tayland’da Uygur Türkü 49 yaşındaki Aziz Abdullah’ın gözetim merkezinde hayatını kaybetti. Abdullah’ın ölümü üzerine açıklama yapan insan hakları örgütleri, gözetim merkezlerindeki kötü şartlar sebebiyle Tayland hükümetine tepki gösterdi.

HAFTALARDIR RAHATSIZ OLMASINA RAĞMEN TEDAVİ EDİLMEDİ

Gözetim merkezindeki diğer tutuklularla iletişim halinde olan aktivistler, Abdullah’ın 3 haftadan fazla bir süre rahatsız olmasına rağmen tedavi edilmediği bilgisini paylaştı. “O öksürüyordu ve kan kusuyordu” ifadesini kullanan aktivist, gözetim merkezindeki bir doktorun onu muayene ettiğini ancak tedaviye gerek duymadığını belirtti. Hastalıktan bitkin düşerek baygınlık geçirdikten sonra hastaneye kaldırılan Abdullah’ın ölüm nedeni akciğer enfeksiyonu olarak gösterildi.

HASTA OLDUKLARINDA SADECE AĞRI KESİCİ VERİLİYOR

Tayland’daki gözetim merkezinin kötü şartlarına ilişkin açıklamalarda bulunan İnsanları Güçlendirme Vakfından (PEF) Chalida Tacharoensuk, Uygur Türklerinin bulunduğu tutuklama merkezindeki koşullarının ülkedeki normal hapishanelerden çok daha kötü olduğunu savundu. Tacharoensuk, Uygurlar için daha sağlıklı koşulların sağlanmasını talep etti. Tutuklama merkezinin aşırı kalabalık ve verilen yemeklerin sağlıksız olduğuna dikkat çeken Tacharoensuk, “Hasta olduklarında yalnız ağrı kesici ve benzeri ilaçlar temin ediliyor” ifadesini kullandı.

HRW: TAYLAND HÜKUMETİNİN UYGURLARI HAPSETME POLİTİKASININ SONUCU

İnsan Hakları İzleme Örgütünden (HRW) Phil Robertson, Abdullah’ın ölümünün, Tayland hükümetinin Uygur Türklerini hapsetme politikasının kaçınılmaz bir sonucu olduğunu söyleyerek tutuklama merkezlerindeki yetersiz sağlık ve beslenme koşullarını eleştirdi.

UYGUR TÜRKLERİYLE TEMASA GEÇMEYE İZİN VERİLMİYOR

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) yetkilileri de Tayland yönetiminin, gözetim merkezindekilerle temasa geçilmesine izin vermediğini belirtirken, Tayland Ulusal İnsan Hakları Komisyonu yetkilileri de tutuklu olan Uygur Türkleriyle aylardır temasa geçmek istediklerini ancak yönetimin engeliyle karşılaştıklarını aktardı.

Gelen tepkiler sonrası gözetim merkezlerine yapılacak ziyaretlere izin vereceğini açıklayan Tayland hükümeti, ülkedeki on binlerce mülteci ve sığınmacının sağlıklarına ilişkin şartların iyileştirilmesi için BM ile işbirliği yapacağını taahhüt etmişti.

7 ÇOCUK BABASIZ KALDI

Abdullah’ın cenazesi, Tayland Müslüman topluluğu üyelerince teslim alınarak Bangkok’taki bir caminin mezarlığına defnedildi.

Doğu Türkistan’dan, hamile eşi, 7 çocuğu ve kardeşiyle 2013’te 350’yi aşkın bir sığınmacı grubuyla yola çıkan Abdullah, Tayland’da tutuklanmıştı.

TAYLAN YÜZLERCE UYGUR’U ÇİN POLİSLERİNE TESLİM ETMİŞTİ

Tayland hükümeti Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) ve bazı hükümetlerin çağrılarına karşın, Çin Büyükelçiliği görevlilerinin gözaltı merkezine gidip, ilticacıların durumunu değerlendirmelerine izin verdi. Tayland, 109 Uygur erkeği, elleri kelepçeli ve başlarına çuval geçirilmiş halde Çin’e zorla geri gönderdi. Aralarında Aziz Abdullah’ın erkek kardeşi de vardı.

Çin’e teslim edilen Uygur Türklerinin Çin’e gitmelerinin ardından başlarına ne geldiği konusunda bilgi alınamadı. Tayland hükümeti Çin’in bütün ilticacıları geri istediğini, ancak sadece bazılarının sınır dışı edildiklerini savundu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir