İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sürgündeki Tibet lideri Çin’e karşı koymak için ittifak kurma çağrısında bulundu

Sürgündeki Tibet yönetiminin başkanı, ortak düşmanları Çin’e karşı koymak için benzer düşünen diplomatik müttefikler ve ortaklarla bir ittifak kurmanın önemini vurguladı.

Merkezi Tibet Yönetimi’nin (CTA) bildirdiğine göre, 8 Haziran 2023 tarihinde Hindistan’ın Dharamshala şehrinde Çin uzmanları Çin ve Değişen Küresel Düzeni tartışmak amacıyla bir konferans düzenledi.

Konferansın açılış oturumunda sürgündeki Tibet yönetiminin başkanı Sikyong Penpa Tsering ve Çin’in baskıcı politikaları ve programlarıyla karşı karşıya kalan ulusların ve etnik grupların temsilcileri, gelişen dış politikası karşısında Çin’in iç siyasi dinamikleri hakkındaki görüşlerini dile getirdiler.

Sikyong Penpa Tsering, ortak düşmanları Çin’e karşı koymak için benzer düşünen diplomatik müttefikler ve ortaklarla bir ittifak kurmanın önemini vurguladı.

Üç gün devam eden konferansta yaklaşık 50 araştırmacı ve uzman, Çin’in oluşturduğu tehditlere karşı koymak için tartışmalar yaptı.

CTA’nın bildirdiğine göre, katılımcılar Tibetliler, Uygurlar, Hong Konglular, Tayvanlılar ve Moğollar ile ilgili geniş kapsamlı kilit konuları tartıştı.

Tibet lideri ayrıca, bugünkü konferansta Çin’in oluşturduğu tehditlere karşı pragmatik bir eylem planının hazırlanabilmesi ve uygulanmasına ilişkin iyimserliğini dile getirdi.

Konferans, Bilgi ve Uluslararası İlişkiler Departmanının Tibet Politika Enstitüsü tarafından düzenlendi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir