İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sri Lanka, Çinlilerden oluşan bir çevrimiçi dolandırıcılık ağını çökertti

Sri Lanka, çevrimiçi dolandırıcık yapan büyük bir ağı çökertti. Dünya çapında milyonları dolandıran bu çetenin üyeleri Çin vatandaşlarından oluşuyor.

The Economic Times kaynaklarına göre, Sri Lankan yetkilileri geçtiğimiz ay Interpol uyarısı doğrultusunda çevrimiçi dolandırıcılık suçlarına bulaşan 30’dan fazla Çinli sanıkı gözaltına aldı. Sanıklar, Sri Lanka’ya turist vizesiyle gelmişlerdi ve Lanka’nın batısındaki bir eyalette tutuklandı.

DÜNYA ÇAPINDA MİLYONLARCA DOLAR DOLANDIRDI

Çin vatandaşları, Lanka’ya gelmeden önce iki ay boyunca dünya çapında milyonalarca insanı dolandırlardı ve yetkililer, grubun ada ülkesinde yeni operasyonlar başlatacağı şüphesiyle harekete geçti. Grubun dünya genelinde milyonlarca dolar dolandırıcılık suçlamasıyla karşı karşıya olduğunu öğrenildi. Yerel kaynaklara göre, gruptan birçok dizüstü bilgisayar ve cep telefonu ele geçirildi ve soruşturma devam etmektedir.

ÇİNLİLER ÜLKEYE AKIN EDER VE HİLELİ FAALİYETLER ARTAR

Sri Lanka, Çin’in Hint Okyanusu bölgesindeki planlarının anahtarıdır ve adadaki Çin faaliyetleri artış göstermektedir. Bu arada, Çin, Yunnan eyaleti ile Lanka eyaleti arasında kardeş şehir işbirliği kurmaya çalışmaktadır. Colombo’dan üst düzey kaynaklar, bu işbirliğinin Çin vatandaşlarının Sri Lanka’ya akın etmesine ve dolandırıcılık gibi hileli faaliyetlerin artmasına neden olabileceği konusunda uyarıda bulunmuştur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir