İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Soylu, Doğu Türkistan konusunda Çin’in propagandalarını benimsiyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN TÜRK kanalında verdiği röportajda, Uygurlarla ilgili Çin’in Doğu Türkistan’da yaptığı soykırımı kınamak yerine, Çin’in söylemleriyle Uygur Türklerinin mücadelesini yine ABD’ye bağladı.

İçişleri Bakanı sayın Süleyman Soylu, dün CNN TÜRK kanalında Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında Uygur konusuna da değinen Soylu, Uygurlara destek olup soykırımcı Çin’i kınamak yerine, soykırım mağduru Uygurların mücadelelerini yine ABD’ye bağladı.

Açıklamasında “ABD iki şey üzerinden yürür; bir LGBT üzerinden yürür, iki Çin’e karşı Uygur Türklerinin üzerinden yürümeye çalışır. Bu ikisini çok uzun süre devam ettirdi” diyen Bakan Soylu, ABD’nin Uygur meselesi üzerinden bir taşla iki kuş vurmak istediğini belirterek “Uygur meselesinde Türkiye’yi bir saha olarak görüp, Türkiye’yi de etkileyerek bizim Uygur Türkleri kardeşlerimiz yönelik herhangi bir şey yapabileceğimiz durum oluşturmak ve Çin’i sıkıştırmak istedi. Bunu ABD uzun süredir Türkiye üzerinde iç politika malzemesi olarak kullandı” dedi.

ABD’nin Suriyeli göçmenler meselesini Avrupa’ya havale ettiğini ama diğer iki politikayı kendisinin yürüttüğünü belirten Soylu, “DEAŞ’lılar Suriye’den ayrıldıktan sonra ABD bunları Doğu Türkistan’ın öteki tarafındaki vadiye yerleştirdi. Onu uzun süreli bir politika olarak, Afganistan ile Doğu Türkistan arasına yerleştirdi” dedi.

“SOYLU, ÇİN’İN PROPAGANDASINI TEKRARLIYOR”

Uygur Araştırmaları Merkezi’nin araştırmacısı Memet Tohti Atavulla, Soylu’nun açıklamasını Uygur Haber’e şöyle yorumladı:

Demek ki, Süleyman Soylu, “ABD’nin Çin’e karşı Uygurları kullanmasından” memnun değil. Bir de hiç tereddüt etmeden Uygurları sözde “ABD destekli terör faaliyetleri” ile ilişkilendiriyor ve Çin’in Uygur soykırımı için bahane olarak kullanmakta olduğu “uluslararası terörizm” propagandasını tekrarlıyor.

Soylu’nun seçim öncesinde bile Uygur soykırımını dile getirmek yerine, ABD’ye karşı Çin’i savunması ve hatta Çin için bahane üretmesinin çok üzücü olduğunu belirten Memet Tohti, “Uygur soykırımını tanıma ve kınama noktasında dahi Batı ile uyum içinde hareket edemeyen bir iktidar, soykırıma karşı kardeşlik ve din noktasından değil, insanlık noktasından da olsa birlikte hareket etmekten acizdir” ifadelerini kullandı.

ÇİNLİ HEYET İLE UYGUR KONUSUNDA GİZLİ TOPLANTI

Bakan Soylu, 3 Kasım 2022 tarihinde, Çin’in Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı ve beraberindeki heyetle görüşmüş ve ardından basına kapalı toplantı gerçekleştirmişti. Heyette yer alan isimler, görüşmenin Türkiye’deki Uygur Türkleri üzerinde olduğuna işaret ediyor.

Çin’in kamu güvenliğiyle ilgili heyet içinde, Uygur Özerk Bölgesi Kamu Güvenliği Nezareti Birinci Nazir Yardımcısı Pan Xi, Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı Terörle Mücadele Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Gao Fei ve Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin de yer almıştı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir