İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rapor: Nepal’de Çin yanlısı hükümet kurma girişimleri başarısızlıkla sonuçlanıyor

Uzmanlar, Çin liderliğinin Nepal’da Pekin yanlısı bir komünist hükümet kurma girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını, ülkedeki etkisinin azaldığını söylüyor.

Güney Asya Demokratik Forumu (SADF) raporuna göre uzmanlar, Çin liderliğinin Nepal’da Pekin yanlısı bir hükümet kurma girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını söylüyor.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) bir süredir, Nepal’de ülkeyi Pekin’in yetkililerin lehine yönetecek birleşik bir sol parti için çaba harcıyor. Bu amaçla ÇKP, “Nepal’de güçlü bir komünist güç oluşturmak için en büyük iki komünist partinin birleştirilmesini” destekledi. NCP çatısı altında birleşen komünistler 2018’de iktidara geldi. Bununla, Pekin’in Katmandu’daki etkisini başarıyla pekiştirdiği ortaya çıktı. Ancak Komünist ‘birlik partisi’ kısa ömürlü oldu ve Mart 2021’de bölündü.

Bu bölünüş, NCP’nin iktidardan kalmasına ve Nepal Kongresi (NC) adlı parti tarafından oluşturulan bir hükümet ile sonuçlandı. SADF’ye göre, NCP’nin bölünmesi Pekin’in Nepal politikasında büyük bir gerilemeydi.

Görünüşe göre Kasım 2022 genel seçimlerinden sonra Pekin, Nepal’da, daha önce sahip olduğu siyasi alanın bir kısmını geri kazandı. Nepal, daha geniş bir koalisyonun parçaları olarak CPN-UML ile CPN-Maoist Merkez’in iktidara dönüşüne tanık oldu.

ÇİN YANLISI PARTİ, İKTİDAR KOALİSYONUNDAN AYRILDI

Ancak Çin yanlısı CPN-UML’nin mevcut iktidar koalisyonundan çekilmesi Pekin için büyük bir engel oldu. İşleri daha da kötüleştiren, CPN-UML’nin koalisyondan ayrılması, Prachanda’nın daha büyük bir perde arkası siyasi manevrasının sonucuydu.

2023’ün başlarında bir cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. Başbakan, seçimde koalisyon ortağının adayını desteklemek yerine muhalefetteki Nepal Kongresi partisinden Ram Chandra Poudel’i desteklemeye karar verdi. Cumhurbaşkanlığı makamının Poudel tarafından devralınması, Çin’in bir başka yenilgisine işaret ediyor.

Eski Cumhurbaşkanı Bidhya Devi Bhandari’nin “Çin’e karşı gözle görülür bir eğilimi” vardı. Asian Lite’a göre Prachanda’nın kararı bu nedenle hem CPN-UML’nin iktidar koalisyonundan çekilmesine hem de “Çin yanlısı” bir komünist yüzün yüksek makamlardan uzaklaştırılmasına yol açtı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir