İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rapor: İngiltere’deki Uygurların %60’ı aileleri üzerinden tehdit ediliyor

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın finanse ettiği bir rapora göre, ülkede yaşayan Uygurların yüze 60’i, Çinli ajanlar tarafından taciz ediliyor ve vatanda kalan aileleri üzerinden tehdit edilerek birbirlerini gözetlemeye zorlanıyor.

Birleşik Krallık’ın Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilen bir rapora göre, Çinli ajanlar İngiltere’de yaşayan Uygur Türklerini taciz ediyor. Uygurlar, ana vatanlarında fiilen rehin tutulan aileleri üzerinden tehdit edilerek birbirlerini gözetlemeye zorlanıyor. 

Çin tarafından hedef alınan Uygurlara Uygur yanlısı mitinglerde fotoğraf çekip göndermeleri emredilirken, bazılarına Af örgütü gibi kuruluşlara sızıp rapor göndermeleri söyleniyor. Bu yöntemlerle Uygur toplumu arasında paranoya ve güvensizlik yaratmak amaçlanıyor.

Rapor, Birleşik Krallık’ta yaşayan Uygurlarının yüzde 60’a varan bir kısmının Çinli yetkililer tarafından taciz edildiği sonucuna varıyor. 

EMRE UYMAZLARSA AİLELERİNE ZARAR VERİLECEK

Onlara, sevdikleri kişilerin polis memurları tarafından çevrelendiği fotoğraf ve videolar verilerek, emre uymazlarsa ailelerine zarar verileceği konusunda tehdit ediliyor. Ayrıca uymazlarsa Çin’e dönmeleri halinde gözaltına gönderilecekleri söyleniyor

Sheffield Üniversitesi’nden bir akademisyen tarafından yürütülen araştırma kapsamında, İngiltere, Türkiye ve Tayland’daki Uygurlarla röportaj yapıldı. 

“AMAÇLARI, DIŞ DÜNYA VE ANAVATANLARIYLA BAĞLARINI KIRMAK”

Rapor yazarı Dr David Tobin, “İnsanların aileleri Çin’de rehin olarak tutuluyor. Amaç, Uygurların dış dünyayla ve anavatanlarıyla olan bağlantılarını kırmaktır” dedi. Tobin ayrıca mağdurlara, evlerine dönerlerse sorun yaşamayacaklarını vaat edilerek polise video göndermeye teşvik edildiğini de sözlerine ekledi.

Kuzey Londra, Enfield’de yaşayan 52 yaşındaki Aziz İsa Elkün, CNN’e babasının Doğu Türkistan’daki mezarını İslami göründüğü için yıktıklarını söyledikten sonra Çinli güvenlik ajanları tarafından hedef alındı.

Elkün, Çin’den 80 yaşındaki annesinin fotoğraflarının ekli olduğu WhatsApp mesajları ve telefon aramaları aldı, mesajdaki numarayı araması istendi. Annesinin şu an nerede olduğu bilinmiyor.

Bir İçişleri Bakanlığı sözcüsü konuyla ilgili “Bu tür potansiyel tehditleri sürekli olarak değerlendiriyoruz ve Birleşik Krallık’ta bireylerin haklarının ve güvenliğinin korunmasını çok ciddiye alıyoruz” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir