İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rapor: Çinli casuslar, İngiltere’ye üçüncü ülke vatandaşlığıyla vizesiz sızıyor

Birleşik Krallık Güvenlik Servisi, Çin vatandaşları ve casuslarının, krallığa vizesiz girmesine izin verilen ülkelerde vatandaşlık aldıktan sonra girdiğini gösteren kanıtlar elde ettiğini bildirdi.

Sputnik’in bildirdiğine göre, Birleşik Krallık Güvenlik Servisi Askeri İstihbarat Bölüm 5 (MI5), Kabine bakanlarını “Çin casuslarının” üçüncü ülkelerde vatandaşlık alarak ve Birleşik Krallık’a vizesiz giriş haklarını kullanarak ülkeye sızdıkları konusunda uyardı.

Üst düzey hükümet kaynaklarına atıfta bulunan bir İngiliz gazetesi, MI5’in Çin de dahil olmak üzere düşman ülkelerin vatandaşlarının Birleşik Krallık’a vizesiz girmesine izin verilen ülkelerde vatandaşlık aldıktan sonra krallığa girdiğini gösteren kanıtlar elde ettiğini bildirdi. MI5, Çin hükümeti için çalışan ajanların da bu kişiler arasında olabileceğinden endişe ediyor.

RUSYA DA AYNI YÖNTEME BAŞVURUYOR

MI5’in, Rusya’nın özel servis ajanlarının Birleşik Krallık topraklarına girmek için aynı yöntemlere başvurabileceğini öne sürüyor.

Sorun, Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı’nı, “Çin casuslarının” Birleşik Krallık topraklarına girdiği birkaç ülkeye karşı yeni vize kısıtlamaları hazırlamaya itti. Ancak, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın bu önlemi engellediği iddia ediliyor. (latestly)

ÇİN EN ÇOK UYGUR TÜRKLERİNİ HEDEF ALINIYOR

Bu arada Çin istihbaratının, İngiltere’ye sığınan bir Uygur Türküne ailesi üzerinden şantaj yapıp bölgedeki diğer Doğu Türkistanlılarla ilgili bilgi toplamasını istediği, 8 bin dolar maaş vadettiği ve “Aksi durumda aileni unut!” diyerek tehdit ettiği bildirilmişti.

Bunun yanı sıra Sheffield Üniversitesi araştırmasına göre, Türkiye’deki Uygurların çoğu, Çin polisi adına diğer Uygurları gözetleme talebiyle karşılaşıyor. Vatanda kalan yakınlarıyla tehdit ediliyor veya karşılığında onlarla irtibat kurmasını sağlama vaadi veriliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir