İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pentagon: Çin, kargo vinçlerini casusluk aracı olarak kullanıyor

Pentagon, Çin’in ABD limanlarındaki dev kargo vinçleriyle casusluk ve sabotaj faaliyetleri yürütebileceğini iddia etti.

Wall Street Journal’ın (WSJ) aktardığına göre, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Çin’in, ABD limanlarındaki dev kargo vinçlerini casusluk ve sabotaj faaliyetleri için kullanabileceğini düşünüyor.

Bazı ulusal güvenlik ve Pentagon yetkililerinin vinçleri “Truva atına” benzettikleri belirtilen haberde, vinçlerin, konteynerleri takip edip varış yerlerini tahmin edebilen sensörler içerdiği kaydedildi.

VİNÇLER, YENİ HUAWEİ OLABİLİR

Haberde, eski üst düzey bir istihbarat yetkilisi Bill Evanina’nın, “Vinçler yeni Huawei olabilir” ifadesine yer verildi. Evanina, bu şekilde, görünürde meşru şekilde işlerini yürüten iş dünyasının gizli istihbarat faaliyeti yapabileceğini söyledi.

Çin’in Washington Büyükelçiliğinden bir yetkilinin ise ABD’nin vinçlerle ilgili endişelerini, Çin’le olan ticari ve ekonomik işbirliğini engellemeye yönelik “paranoya güdümlü” bir girişim olarak değerlendirdiği kaydedilen haberde, yetkilinin, bunun ABD’nin çıkarlarına zarar vereceğini söylediği aktarıldı.

ÇİN’İN VİNÇ TAŞIYAN BİR GEMİSİNDEN İSTİHBARAT MALZEMELERİ BULUNMUŞTU

Haberde, ABD pazarında yaklaşık 20 yıldır faaliyet gösteren, Çin devletine ait dünyanın en büyük vinç ve çelik yapı üreticilerinden ZPMC şirketinin Microsoft şirketi ile de çalıştığı ifade edildi.

WSJ ayrıca bazı kaynakların, 2021 yılında Baltimore limanında ZPMC vinçleri taşıyan bir kargo gemisini aradıklarını ve istihbarat toplama malzemeleri bulduklarını söylediklerini yazdı.

BALON VE TİKTOK’UN DA CASUSLUK İÇİN KULLANILABİLECEĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

ABD Savunma Bakanlığı, istihbarat balonu olduğunu iddia ettikleri Çin’e ait yüksek irtifa balonunu 4 Şubat’ta Başkan Joe Biden’ın emriyle savaş uçaklarıyla vurarak düşürmüştü. ABD’de ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle veri güvenliği kapsamında devlete ait cihazlarda Çin’e ait video paylaşım uygulaması TikTok yasaklanmıştı.

Ülkede Çin’in istihbarat faaliyetlerine ilişkin iddialar gündem olmaya devam ediyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir