İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Müsavat Dervişoğlu: Doğu Türkistan meselesi bizim için milli bir davadır

İYİ parti genel başkanı Müsavat Dervişoğlu, Doğu Türkistan meselesinin partinin milli meselesi olduğunu söyledi ve bölgedeki Uygur ve diğer Türk halklarının haklarını korumaya devam edeceğini vurguladı.

Dünya Uygur Kurultayı, Uygur Akademisi ve Doğu Türkistan Araştırmaları Vakfı yetkililerinden oluşan bir heyet 14 Haziran 2024 tarihinde, İYİ Partinin yeni seçilen Genel Başkanı Musavat Dervişoğlu’nu makamında ziyaret etti. Uygur heyeti, Dervişoğlu’na Doğu Türkistan’da soykırım ve insan hakları ihlallarıyla ilgili son durumları aktardı.

Görüşme sırasında Uygurlarla ilgili partisinin tutumu ve Türkiye’nin Uygur politikasına değine Dervişoğlu “Doğu Türkistan sorunu bizim için milli bir meseledir. Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin haklarını korumaya devam edeceğiz. Dünya ülkeleri bu konuda sessiz kalırken, Türkiye’nin sessiz kalmaması için elimizden geleni yapacağız. TBMM’de her zaman Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu ifade ettik. Doğu Türkistan sorununun farkındayız ve çözümüne katkı sağlamaya çalışıyoruz. Ancak mevcut Türk hükümetinin Çin hükümetine olan yükümlülükleri nedeniyle bazı yanlış adımlar attığını da görüyoruz. Örneğin, Türk Dışişleri Bakanı, Doğu Türkistan meselesini en iyi bilen bir lider olmasına rağmen, Çinli yetkililerin rehberliğinde Ürümçi ve Kaşgar’a bir gezi gerçekleştirdi. Türkiye’deki bir siyasi parti olarak Çin’in sistemini de biliyoruz. Çin’in toprak bütünlüğüne saygı duyuyoruz ve Uygurlar da dahil olmak üzere Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin haklarını korumak için çaba göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bazı siyasilerin Doğu Türkistan’daki problemi Batı’yla ilişkilendirerek sorumluluktan kaçınmaya çalışmasıyla ilgili konuşan Genel Başkan, “Bir ülkede sorun varsa kaynağını yurt dışında aramak doğru değildir. Sorunun nedeni sorunun ortaya çıktığı yerde aranmalıdır. Doğu Türkistan’da zulüm var mı? Var. Kadınlara tecavüz ediliyor mu? Evet. Doğu Türkistan’da asimilasyon ve soykırım var mı? Var. Dolayısıyla burada sorulması gereken soru Türkiye’nin bunu durdurmak için ne yapması gerektiğidir. Türk hükümeti bu konuyu Çin hükümetiyle açıkça görüşmelidir” dedi.

Türkiye ile Çin arasında imzalanan iade anlaşmasının TBMM tarafından onaylanmayacağına vurgu yapan Dervişoğlu, “Uygur Türklerine zarar verecek hiçbir kararın TBMM’den geçmesine izin vermeyeceğiz. Bu kararın için Türk üniversitelerinin ve sivil toplum kuruluşlarının itiraz etmesi gerekiyor. Türk hükümeti de Çin devletinin talep ettiği Uygurlara zarar verecek anlaşmaları imzalamaması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Müsavat Dervişoğlu son olarak Uygurların Kurban Bayramını kutlayarak şunları söyledi: “Çin yasaklasa da bu bir bayramdır. Ben tüm Uygur halkının kurban bayramını kutluyorum. Uygur Türklerinin bayramları kutlayamamasından büyük üzüntü duyuyoruz. Uygur kardeşlerimizin her bayramı özgürce yaşayabileceğini günleri Allah’tan niyaz ediyoruz“.

Son olarak Uygur heyeti, Dünya Uygur Kurultayı ve Uygur Akademisi tarafından hazırlanan Uygurların durumuyla ilgili bazı raporları Müsawat Dervişoğlu’na sundu.

Uygur Akademisi

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir