İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Münih’te Çin Başkonsolosluğu yakınındaki barışçıl protesto eylemine müdahale

İlham Tohti İnisiyatifi, Münih’te, Çin’in Uygurlara yönelik soykırım politikalarını protesto eden tanıtım römorkları yerleştirdi. Çin Konsolosluğu yakınındaki bir tanesine kasıtlı olarak zarar verildi.

İlham Tohti İnisiyatifi, Çin’in Uygur halkına karşı acımasızlığını yansıtan ve ÇKP’nin soykırım politikasını protesto eden çeşitli sloganların yer aldığı üç tanıtım römorku yerleştirdi. Römorkların hepsi resmi plakalara sahip ve her iki haftada bir trafik yasalarına uygun olarak Almanya’nın Münih kentinin farklı bölgelerine dönüşümlü olarak park ediliyor. Amaçları, yayaları ve turistleri Çin rejiminin gerçek yüzüne karşı uyarmak.

ÇİN BAŞKONSOLUSLUĞU YAKININDAKİ RÖMORKA ZARAR VERİLDİ

Fakat kısa bir süre önce, Çin Başkonsolosluğu’nun yakınına park edilmiş olan tanıtım römorklarından birine, kimliği belirsiz kişiler tarafından kasıtlı olarak zarar verildiği ortaya çıkmıştır.

Yakınındaki bir işletmenin çalışanı hasarı fark ederek yerel polis karakoluna bildirmiş, karakol da kimliği belirsiz kişi ya da kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmuştur.

PROTESTOYA ÇİN BAŞKONSOLUSLUĞU MÜDAHALE ETMEYE ÇALIŞMIŞTI

Barışçıl protestosuna daha öncede de Çin Başkonsolosluğu tarafından müdahale girişimlerinde bulunulduğunu kaydeden İlham Tohti İnisiyatıfı’nın kurucu başkanı Enver Can, Uygur Haber’e şunları aktardı:

“Barışçıl protesto eylemlerimiz on yıl önce Çin Başkonsolosluğu’nun önüne bir tanıtım römorku park etmemizle başladı. Bu eylemimiz hakkında şehrin polis departmanına resmi bir şikayette bulunulmuş. Polis beni çağırdı ve böyle bir römorkla yapılan protesto eyleminin trafik yasalarına tamamen uygun olduğunu belirtmekle birlikte, Çin Başkonsolosluğu tarafından güvenlik endişeleri nedeniyle resmi bir şikayette bulunulduğunu doğruladı. Güvenlik endişesi yaratabilecek römorkun içinde ne tür eşyalar konulabilir ki!

Polis bana römorkun içinde ne olduğunu sordu ve içindekileri gösterip gösteremeyeceğimi sordu. Bunun üzerine, römorkun kapısını açarak, çeşitli gösteriler sırasında kullanılan ve kullanılmadığı zamanlarda orada konulan protesto pankartlarımızı gösterdim.

Polis durumu gözden geçirdikten sonra herhangi bir güvenlik endişesi olmadığını ve protesto eylemlerimize bu şekilde devam etmekte özgür olduğumuzu bildirdi. Olay Sueddeutsche Zeitung ve Pogrom (GfbV’nin haber bülteni) tarafından medyada geniş çapta yer aldı.

Çin’in Almanya’da kolunun giderek uzaması, uluslararası baskısı ve gözdağı gerçeği göz önüne alındığında, şu sorunun cevabı açıkça ortadadır: Münih’teki tanıtım römorkumuza verilen son zararın arkasında kim olabilir?”

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir