İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kılıçdaroğlu: Çin’e, Türkistan’da uyguladıkları zulmü durdurmaları ön şartımızdır

Kılıçdaroğlu, “Ne Batı ne Doğu, bu Türk’ün Yolu” başlıklı video yayınında Doğu Türkistan’a da değindi: “Çin’e, Türkistan’da uyguladıkları zulmü durdurmaları ön şartlarımızdan biri olacak. Biz oradaki canımızı, kanımızı kaderine terk etmeyeceğiz”.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 6 Mayıs 2023 tarihinde sosyal medya hesabından, “Ne Batı ne Doğu, bu Türk’ün Yolu” başlığıyla yeni bir video paylaştı. Kılıçdaroğlu, videoda tarihi ipek yolunun tekrar açılacağını vurgulayarak, 5 bin 500 km’lik demir yolu bağlantısı ile Asya ve Avrupa arasındaki en önemli ticaret güzergahlarından birine ev sahipliği yapılacağını duyurdu. 

ORTA ASYA’YI TÜRKİYE LİMANLARI İLE BULUŞTURACAĞIZ

Konuşmasında uluslararası ticaretin yaklaşık yüzde 90’ı deniz yolu ile yapıldığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Bu proje denizlere kıyısı bulunmayan Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan’ı Türkiye limanları ile buluşturacak. Türkiye, Türk dünyasının deniz giriş kapısı olacak. Bakın bu dediğim batıyı kaygılandıracak. Bu akşam raporlarını geçeceklerdir. Ben de diyorum ki, varsın kaygılansınlar” dedi.

CANIMIZI, KANIMIZI UYGURLARI KADERİNE TERK ETMEYECEĞİZ

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Türk halklarına uyguladığı zulümlere de değine Kılıçdaroğlu, “Çin’e de sözüm olacak. Bu proje aynı zamanda Çin adına büyük adına fırsat teşkil edeceği için (Doğu) Türkistan’a uyguladıkları zulmü durdurmaları ön şartlarımızdan biri olacak. Biz oradaki canımızı, kanımızı kaderine terk etmeyeceğiz. Yani özetle Batı da Çin de kaygılansın” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir