İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kenyalı tüccarlar, Çinli rakiplerin haksızlıklarını protesto etti: “Çin işgalini durdur”

Kenya’da binlerce tüccar ve esnaf “Çin işgalini durdur!” sloganıyla, ülkede son yıllarda sayısı artan Çin işletmelerini ve onların piyasada haksız rekabeti meydana getirmelerini protesto etti.

Son yıllarda Kenya hükümeti, ticaret ve yatırımı artırmak için Çin ile yakın işbirliği içinde çalıştı. Ancak Çinli perakendecilerin Kenya pazarına akını, birçok yerel tüccarın kendini dışlanmış ve marjinalleştirilmiş hissetmesiyle bir tartışma konusu haline geldi.

Kenya’nın başkenti Nairobi’de binden fazla Kenyalı tüccar, 28 Şubat 2023 tarihinde, aşırı düşük fiyatlarla piyasada haksız rekabet meydana getirmekle suçladıkları Çinlilere ait perakende satış mağazalarını protesto etti.

Kenyalı tüccarlar, China Square perakende mağazalarında Çin’den ithal edilen günlük ürünlerin fiyatları yerel tüccarların fiyatlardan ortalama %50 daha ucuz olmasını haksız rekabet olarak eleştirdi.

“ÇİN İŞGALİNİ DURDUR

Protesto sırasında taşınan pankartlarda “Çinliler ithalatçı, aynı zamanda perakendeci, toptancı ve seyyar satıcı olamazlar” yazıyor. Kimi pankartlarda ise “Çin işgalini durdur”, “Çinliler gitsin!”, “Çinlileri istemiyoruz” yazıları yer alıyor.

AFRİKADA’DA ÇİN ÇOK SIK PROTESTO EDİLİYOR

Kenya’daki ve Afrika’daki diğer ülkelerde tüccarlar, Çinli rakiplerini periyodik olarak protesto ediyor. Çin, Afrika’nın en büyük ticaret ortağıdır ve kıtada 1 milyondan fazla Çinlinin yaşadığı tahmin edilmektedir.

YASADIŞI OLARAK ÇALIŞAN ÇİNLİLER SINIRDIŞI EDİLECEK

Kenya’nın Çin ile ilişkisi, geçen yıl William Ruto’nun kazandığı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de odak noktası olmuştur. Ruto, Çin ile yapılan hükümet sözleşmelerini yayınlama ve yasadışı olarak çalışan Çinlileri sınır dışı etme sözü vermişti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir