İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İYİ Parti: Genel Başkan Yardımcımız Ahmet Kamil Erozan’ın Uygur Türkleri ile İlgili Basın Açıklaması

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde (Doğu Türkistan) yaşayan Uygur Türklerinin karşı karşıya bulunduğu baskılar konusunda güvenilir kaynaklardan gelen bilgiler bir müddettir uluslararası basın-yayın organlarında yer almakta ve konu İYİ Parti tarafından da yakından takip edilmekteydi.

30 Ağustos 2018 tarihinde Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi tarafından yayınlanan bir raporla konu artık uluslararası arenaya taşınmış ve bir milyonu aşkın Uygurlunun “gizli toplama kamplarında tutulduklarına” dair haberlere de uluslararası basında rastlanmıştır.

Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi’nin üyesi Gay McDougall konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Aşırı dincilikle savaşmak ve sosyal istikrarı korumak adına Çin yönetiminin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde uygulamaya koyduğu ve birçok güvenilir raporla teyit edilmiş baskılardan derin kaygı duyuyoruz” ifadelerini kullanmıştır.

İktidar Partisi (AKP) ve milliyetçi olduğu bilinen ortağının (MHP) bu konuda niye suskun kaldıkları ve bu suskunluğun, içinde bulunulan ekonomik kriz ortamında kredi almak için Çin Halk Cumhuriyeti’ne el açılmış olmasından mı kaynaklandığı sorgulanmalıdır. İktidar partisine ve/veya ortağına gelişmelere ilişkin bir açıklama yaparak konuya lakayt kalmalarından kaynaklanan istifhamları gidermeleri ve Türkiye Cumhuriyeti adına artık tavırlarını ortaya koymaları çağrısında bulunmaktayım.

İYİ Parti olarak bu çağrımıza ne kadar sürede kulak verileceğini merakla izleyeceğiz ve bekleyeceğiz. İnşallah Atalarımızın ifade ettikleri gibi “Borç verenin dili uzun, borç alanın dili kısa olur” noktasında değillerdir.

7 Eylül 2018

Ahmet Kamil EROZAN

Uluslararası İlişkiler ve Türk Dünyasından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Anılan rapora aşağıdaki linkten erişilebilir:

https://tbinternet.ohchr.org/Treaties/CERD/Shared%20Documents/CHN/CERD_C_CHN_CO_14-17_32237_E.pdf

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir