İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstanbul’da Uygur Türkleri, Doğu Türkistan Cumhuriyet Günü etkinliği düzenlendi

Doğu Türkistan’da 1933 ve 1944 yılları kurulmuş iki cumhuriyetin kuruluş yıldönümleri münasebetiyle, 12 Kasım 2022 tarihinde İstanbul’da Doğu Türkistan Cumhuriyet Günü etkinliği düzenlendi.

Doğu Türkistan’da 1933 ve 1944 yılları kurulan iki cumhuriyetin kuruluş yıldönümleri münasebetiyle, Doğu Türkistanlılar Federasyonu ve diğer Uygur sivil toplum kuruluşları 12 Kasım 2022 tarihinde İstanbul’da, Doğu Türkistan cumhuriyetlerini anma etkinliği düzenlendi.

Çin ve Sovyetler birliğinin işbirliğiyle yıkılan iki Doğu Türkistan Cumhuriyetini anma etkinliğine; siyasiler, STK temsilcileri ve kanaat önderleri başta olmak üzere çoğunluğu Uygur Türkü olan 2 binden fazla kişi katıldı.

Toplantıda Doğu Türkistan Federasyonu başkanı Mahmut Damolla, Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, İli Meşrepi Başkanı Kudred Gulca, Uygur İlim ve Marifet Vakfı başkanı Hebibullah Küseni ve yazar Kamer Artış konuşma yaptı.

Etkinlik ile iki cumhuriyetin kurulduğu dönemin genel durumu anlatıldı, cumhuriyetin kurucuları anıldı ve onlar için dua okundu.

Gençler cumhuriyetlerle ilgili gösteriler gerçekleştirdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir