İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğu Türkistan işgalinin 73. yıldönümünde, Çin’in soykırım politikaları İstanbul’da protesto edildi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile Doğu Türkistan’ın işgal edilişinin 73. yıldönümü münasebetiyle Uygur Türkleri, Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde Çin’in soykırım politikalarını protesto etti.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve Doğu Türkistan’ın Çin Komünist Parti ordusu tarafından işgal edilişinin 73. yıldönümü münasebetiyle Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği öncülüğüyle, Uygur Türkleri, 1 Ekim 2022 tarihinde, Tarabya’da bulunan Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önüne toplandı.

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Türk halklarına uygulayan asimilasyon ve soykırım politikalarını protesto eden Uygur Türkü eylemciler, Çin’i soykırımı durdurmaya, işgali sonlandırmaya çağıran pankartlar açtı.

Topluluğun sloganlar atarak sesini duyurmaya çalışmasının ardından STK temsilcileri ve Uygur kanaat önderleri Çin’i kınadı. Ayrıca Türkiye başta olmak üzere bütün Türk ve Müslüman alemini, uluslararası insan hakları kuruluşlarını Çin’in soykırım politikalarını durdurmak için derhal harekete geçmeye çağırdı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir