İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İngiltere, AB’nin Doğu Türkistan insan hakları hakkındaki beyanatını destekliyor

İngiltere, Çin yetkililerince düzenlenen “Sincan Uygur Özerk Bölgesi aşırıcılığı engelleme Yönetmeliğ”nin revizyonu hakkında 26 Ekim’de yayınlanan aşağıdaki Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisinin raporunu destekliyor.

Sincan (Doğu Türkistan)’daki durum hakkında Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi Sözcüsü tarafından yapılan beyanat şöyledir:

Çin yetkililerince düzenlenen “Sincan Uygur Özerk Bölgesi aşırılığı engelleme Yönetmeliği”nin revizyonu, Sincan (Doğu Türkistan)’daki insan hakları durumunun kötüleşmesinin altını çiziyor. Uygur Türkleri ve diğer azınlıkları etkileyen siyasi “yeniden eğitim kamplarında” kitlesel gözaltına alınmalar konusunda güvenilir raporlar var; kitle gözetimi, seyahat kısıtlamaları uygulanıyor ve yurtdışındaki Uygur Türkleri mecburi olarak Çin’e geri gönderildikleri iddia ediliyor.

Bu revizyonlar, Birleşmiş Milletler Irksal Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılma Komitesi tarafından verilip Çin’i Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki politikasını değiştirmeye çağıran tavsiyelere ters düşmektedir.

Bu bağlamda, AB, Çin’in kendisinin de imza atmış olduğu İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Uluslararası Sivil Sözleşme Bildirgesinde güvence altına alındığı şekilde, din, inanç özgürlüğüne ve ifade hürlüğüne, aynı zamanda etnik veya ulusal azınlıklara mensup kişilerin haklarına saygı göstermesini beklemektedir.

Kaynak: İngiltere dışişleri ve milletler topluluğu bürosu


İlginizi çekebilir:

Doğu Türkistan’ın kısa genel durumu

İnsan Hakları İzleme Örgütü: Doğu Türkistan’da Kitlesel Baskı Yaşanıyor

Doğu Türkistan’da Çin Nazi Kamplarına Gönderilmeye Neden Olan 48 Gerekçe

Doğu Türkistan’daki keyfi tutuklanan Türkler Çin’in iç eyaletlerine nakledilmeye başladı

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir