İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İlham Tohtı’nın tutuklanmasının 9. yıldönümü basın açıklaması

İlham Tohtı, 15 Ocak 2014 tarihinde, evi basılarak gözaltına alındı ve daha sonra düzmece mahkeme kararıyla suçsuz yere müebbet hapis cezasına çarptırıldı. İlham Tohtı İnisiyatifi bugün, İlham Tohtı’nın tutuklanmasının 9. yıldönümü münasebetiyle basın açıklaması yayımladı.

İlham Tohtı İnisiyatifi, bugün sağlığı ve nerede olduğuyla ilgili artan endişeyle Uygur akademisyen Prof. İlham Tohtı’nın Tutuklanmasının dokuzuncu yıl dönümünü anıyor ve Çin hükümetini acilen onun hayatta olup olmadığını ailesine bildirmeye çağırıyor!

İlham Tohtı, Çinli aydınlar tarafından “Uygurların Mandelası” olarak anılan Çin Halk Cumhuriyeti’nin en ünlü Uygur entelektüelidir. Bu nedenle, yirmi yılı aşkın bir süredir, Uygur halkına yönelik baskıcı dini, kültürel ve siyasi koşulları araştırmaya odaklandı; Uygurlar ve Han Çinlileri arasında diyalog ve anlayışı geliştirmek için yorulmadan çalıştı. Bu çabaları nedeniyle 15 Ocak 2014’te gözaltına alındı ve ardından aynı yıl 23 Eylül’de iki günlük göstermelik yargılamanın ardından müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Bazı Uygur gözlemciler, İlham Tohtı’nin Uygur halkına yönelik bugünkü “etnik soykırımın” işaretlerini önceden gördüğünü ve onun Çin hükumetini daha fazla kötüleşmeyi önlemek için önlem alması konusunda uyarmaya çalıştığını söylüyor.

İlham Tohtı’nın sağlık durumu hakkında resmi bir bilgi yok ve eşi Güzelnur yedi yıldır onu ziyaret edemiyor. Çin yasalarının öngörmesine rağmen, ziyaret hakkından yararlanmıyor ve fiilen kimseyle görüştürülmüyor. Kızı Cevher İlham, babasının hayatta olup olmadığını kendisinin bile bilmediğini söyler.

https://www.youtube.com/watch?v=d2_ChGQmV6Q

Bu hesaplanmış ve acımasız bir mahrumiyettir. Gözlemciler, ziyaretler ve iletişimlerin reddi, susturma emirleri ve aile misillemelerinin birleşiminin, Uygur alimi aşağılayıcı muamele ve psikolojik işkence ile cezalandırmak ve aynı zamanda içinde bulunduğu kötü durumu uluslararası ilgiden uzak tutmak için dikkatlice tasarlandığını söylüyor.

ÇKP onu hapse atarak susturmayı amaçladı, ancak Uygur alimi artık uluslararası toplum tarafından her zamankinden çok daha iyi tanınıyor. BM, AB, çeşitli demokratik hükümetler, Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü dahil olmak üzere binlerce akademisyen ve insan hakları örgütü, onun haksız yere hapsedilmesini kınadı ve defalarca derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. “Özgürlük savaşçısı” olarak tanınan Prof. Tohtı, hapsedildiğinden bu yana 10’dan fazla uluslararası insan hakları ödülüne layık görüldü – aralarında en prestijlisi 2019’da aldığı Sakharov “Düşünce Özgürlüğü” Ödülü’dür. Ayrıca defalarca Nobel Barış Ödülü’ne aday olmuştur ve şimdiye kadar iki kez beş finalistten biri olarak seçilmiştir!

Avrupa Parlamentosu Üyesi ve Çin Delegasyonu Başkanı Sayın Reinhard Bütikofer, İlham Tohtı’nin 2019 yılında “Sakharov Ödülü” ile ödüllendirildiğini hatırlatarak ve onun derhal ve koşulsuz serbest bırakılması konusundaki AP’nin çağrısını yineleyerek şöyle diyor:

Uzun yıllar İlham Tohtı, Çin’de ayrımcılığa uğrayan Uygurlar ile Han Çinlileri arasında bir köprü kurucu olarak hareket etti. Dokuz yıl önce keyfi olarak uydurulmuş suçlamalarla müebbet hapis cezasına çarptırılması, Xi Jinping’in Uygurlara karşı uyguladığı ancak insanlığa karşı suç olarak tanımlanabilecek acımasız baskı politikasının bir parçasıdır”.

9 yıl önce İlham Tohtı’ya verilen hüküm üzerine Uygur âlimin hapishaneye ait olmadığını ancak Nobel Barış Ödülü’nü hak ettiğini söyleyen Dr. Teng Biao, onun halkının insan hakları ve özgürlüğü savunmak, Uygurlar ile Han Çinlileri arasında karşılıklı anlayışı teşvik etmek için kendi özgürlüğünü, ailesini ve diğer her şeyini feda ettiğini hatırlattı ve “Onun tutkusu, cesareti ve sevgisi, birçok insanı ÇKP’nin acımasız rejimine karşı koymaya teşvik etti. Onu unutmamalıyız” dedi.

İlham Tohtı İnisiyatifi’nden Enver Can, Nobel Barış Ödülü sahibi merhum Lio Xiaobo’nun Çin hapishanesinde uygun tıbbi tedavi görmeden öldüğünü hatırlatarak, “Çin hükümeti tutuklu akademisyen hakkında bilgi vermediği için dünyanın dört bir yanındaki Uygur halkı ve uluslararası toplum İlham Tohtı’nın hem zihinsel hem de fiziksel sağlık sorunlarıyla ilgili derinden endişe duymaktadır” dedi. Avrupa Parlamentosu Milletvekili Engin Eroğlu, İlham Tohtı’nın tutukluluğunun 9. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, İlham Tohtı’nın ailesi adına, onun hayatta olduğunun kanıtlanmasını talep ediyorum” dedi!

İlham Tohti İnisiyatifi Basın Açıklaması

.

.

.

.

.

.

.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir