İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İlber Ortaylı: Uygurları geri göndermek haysiyetsizliktir

İlber Ortaylı, Uygurların geri gönderilmesini edepsizlik ve haysiyetsizlik diyerek eleştirdi. “Çin baskı yapıyor diye gönderecek miyiz? Biz Pakistan mıyız? Çok ayıp bir şey” dedi.

Halk TV’de yayımlanan İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programına 15 Haziran 2023 tarihinde konuk olan İlber Ortaylı, göçmenlerden söz ederken Uygurların geri gönderilmesi konusuna değindi.

Türkiye’ye gelen Uygurların ülkeye nefis zirai metodlarını getireceğini dile getiren İlber Ortaylı, gelen Uygurların uçaklarla geri gönderilmesini edepsizlik ve haysiyetsizlik olarak nitelendirdi.

Küçükkaya’nın Çin baskısını hatırlatması üzerine İlber Ortaylı, “Çin baskı yapıyor diye gönderecek miyiz? Biz Pakistan mıyız? Çok ayıp bir şey” şeklinde konuştu.

ÇİN İNSAN HAKLARI ANLAYIŞINA GELMEMİŞTİR

Türkiye’nin Uygurlara sahip çıkması gerektiğine işaret eden Ortaylı ayrıca şöyle konuştu: “Kendi korumakla mükellef olduğun, senin ruhen ve bedenen ve ve şimdi madden bağlı olacağın bir grubu uçaklara koyarak heriflere teslim edemezsin. Çin kaçakların iade edileceği bir ülke değildir. 20 ve 21.yüzyılın insan hakları anlayışına gelmemiştir. Problemleri itibarıyla da gelmemiştir. Bu bir politika değildir.”

2 Yorum

  1. Guher Oktay Guher Oktay 17 Haziran 2023

    Yureginize sağlık Hocam! Uygurları savunan tek (nerdeyse ) kişi sizsiniz. Gerçekleri net bir şekilde dile getirdiğiniz için ellerinizden öpüyorum sevgili İlber Ortaylı. .

  2. İrfan Ataman İrfan Ataman 18 Haziran 2023

    Varolasın İlber Oltaylı Hocam. 21.yy.ayıbı Zalimin zulmüne karşı fikri destek veren herkese teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir