İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hollanda, Çin’in ülkede kurduğu gizli polis merkezlerini soruşturuyor

Çin’in 2018’den bu yana birçok ülkede en az 54 yasa dışı ve gizli üs kurduğu ortaya çıkarıldı. Hollanda hükümeti, ülkede Çin’in kurduğu ve muhaliflerini takip etmek, baskı altında tutmak için kullandığı merkezleri soruşturmak için harekete geçti.

Hollanda RTL televizyonunun, gazetecilik araştırma platformu Follow the Money ile yaptığı ortak çalışmada, Çin polisinin “yurt dışı hizmet bürosu” adıyla Hollanda’da karakol faaliyeti yürüttüğü belirtildi.

Haberde, Amsterdam yönetiminin söz konusu polis merkezlerinden ve faaliyetlerinden haberdar edilmediği aktarıldı.

İlk merkezin 2018’de Amsterdam’da diğerinin de Rotterdam’da açıldığı ve Çin polisinin muhaliflere gözdağı vermek için buraları üs olarak kullandığı kaydedildi. 

Görünüşte Çin vatandaşlarının ehliyet yenileme ve medeni durum değişikliği gibi idari bir amaca hizmet ettiği ancak perde arkasında Hollanda’da yaşayan ve Pekin’i eleştiren Çinlilerle temas kurulduğu, izlendiği ve tehdit etmek için de kullanıldığı vurgulandı. 

Rotterdam’daki merkezden Çin yönetimini eleştiren bir kişiye “Çin’e dönüp problemlerini halletmesi ve Çin’deki ebeveynlerini düşünmesi” yönünde telkinlerde bulunduğu aktarıldı.

HOLLANDA İDDİALARI ARAŞTIRIYOR

Haberde, Hollanda Dışişlerinden bir sözcünün ifadelerine dayandırılarak, söz konusu Çin polis merkezlerinin “hukuksuz” olduğu ve iddiaların araştırılıp gereğinin yapılacağı belirtildi.

Bakanlığın söz konusu merkezlerin yasa dışı olduğunu belirttiği açıklamada, “Burada tam olarak ne yaptıklarını araştırıyoruz ve daha sonra uygun önlemleri alacağız” ifadesine yer verildi. 

Haberde, Leiden Üniversitesinden Willemijn Aerdts “Çin polisinin Hollanda’da kolluk faaliyetleri yürütmesi ve istihbarat toplaması istenilmeyen bir müdahale teşkil ediyor” şeklindeki ifadeleri aktarıldı.

EN AZ 21 ÜLKDE 54 MERKEZ KURULDU

Bu merkezler ilk olarak İspanyol insan hakları örgütü Safeguard Defenders tarafından eylül ayında yayınlanan bir raporla gün yüzüne çıkmış ve Fuzhou ve Qingtian polis teşkilatlarının 21 ülkedeki 25 şehirde 54 “denizaşırı hizmet merkezi” açtığı ortaya çıkarılmıştı.

Rapora göre bunların dokuzu İspanya’da, dördü İtalya’da, üçü Fransa’da, ikisi Hollanda’da ve ikisi de Londra ve Glasgow şehirleri olmak üzere İngiltere’de bulunuyor. 

Merkezlerin amaçlarından birinin muhalifleri Çin’e geri dönmeye “ikna etmek” olduğu dile getirilmişti. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir