İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hapisteki Uygur yazar Ferhat Tursun 2022 Tucholsky Ödülü’ne layık görüldü

Doğu Türkistan’daki diğer milyonlarca Uygur Türkü gibi haksız yere hapse atılan yazar Ferhat Tursun, özgür edebiyatın güçlü sesi olduğu için İsveç PEN tarafından 2022 Tucholsky Ödülü’ne layık görüldü.

İsveç PEN, 30 Eylül 2022 tarihinde, 2022 Tucholsky Ödülü’nün hapisteki Uygur yazar Ferhat Tursun’a layık görüldüğünü duyurdu.

Ödülün Ferhata verilmesinin gerekçisi olarak “Uygur yazar Ferhat Tursun, etno-politik baskılara ve kültürel tabulara bakılmaksızın, doğal ve derinden dokunaklı bir şekilde insan yaşamını, bir azınlık perspektifinden tasvir eden özgür edebiyatın güçlü sesi olduğu için 2022 Tucholsky Ödülü’ne layık görüldü” ifadelerini kullanıldı.

İsveç PEN tarafından yayımlanan açıklamada Ferhat Tursun ve Uygurlar hakkında şu bilgilere yer verildi:

FERHAT TURSUN, EN ÖNEMLİ MODERNİST UYGUR YAZAR

Ferhat Tursun, 1990’lardan beri Uygurlar arasında edebi ve kültürel bir rol model olmuştur. Kimileri tarafından en önemli modernist Uygur yazar olarak tanınan Ferhat Tursun, şiirlerinde, öykülerinde ve romanlarında muhafazakar fikirlere meydan okumaktan çekinmemiştir.

HAKSIZ YERE 16 YIL HAPSE ÇARPTIRILDI

Ferhat Tursun’dan, 2018’in başlarından sonra haber alınamadı, 2020’de ise onun belirsiz suçlamalarla 16 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi. Ferhat Tursun için ödül törenin, 15 Kasım Mahkum Yazarlar Günü’nde Stockholm’de yapılması planlandı.

Yazar ve onun Arka Sokaklar adlı romanı

“UYGURLARIN DURUMU ÇOK ENDİŞE VERİCİ”

Uygurların durumu çok endişe verici olduğuna vurgu yapan İsveç PEN Başkanı Jesper Bengtsson, PEN’in Uygurların durumunu uzun süredir takip ettiğini ve Ferhat Tursun davasına müdahil olmaya çalıştıklarını belirtti.

İsveç PEN, Mahkum Yazarlar Komitesi Başkan Yardımcısı Fredrik Fällman, “Ferhat Tursun, Uygurlar arasında edebi bir simgedir. On altı yıl hapis cezası, onun Arka Sokaklar romanındaki ana karakterin hayatı kadar saçma. Tucholsky Ödülü, Ferhat Tursun’a ve diğer tutuklu veya baskı altındaki Uygurlara ses olacak” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir